Kombinatoryka - podział na drużyny

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
XYZmat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 142
Rejestracja: 1 wrz 2017, o 11:39
Płeć: Kobieta

Kombinatoryka - podział na drużyny

Post autor: XYZmat »

Witam, mam kilka zadań z prawdopodobieństwa, które brzmią bardzo podobnie, a rozwiązania mają zupełnie inne - w jednym nic nie robię z moim wynikiem, w drugim mnożę przez 2, a w trzecim dzielę i nie potrafię zrozumieć, dlaczego na każde z nich mam patrzeć inaczej i na jakiej podstawie rozpoznawać takie zabiegi, skoro dla mnie są one identyczne. Oto polecenia wraz z poprawnymi odpowiedziami:
Każdy z sześciu skazanych ma być osadzony w jednym z trzech zakładów karnych. Na ile sposobów można rozmieścić skazanych tak, aby w każdym zakładzie karnym wyrok odsiadywało dwóch więźniów?
\(\displaystyle{ {6 \choose 2} {4 \choose 2} {2 \choose 2}}\)
W turnieju uczestniczy 16 drużyn z różnych szkól. Rozdzielamy losowo drużyny na dwie grupy po 8 drużyn w każdej grupie. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia A-dwie najwyżej notowane drużyny będą w tej samej drużynie.
\(\displaystyle{ A={2 \choose 1} {2 \choose 2} {14 \choose 6} {8 \choose 8}}\)
W dwunastoosobowej drużynie jest Ania i Basia. Drużynę dzielimy na 6-osobowe zespoły. Na ile sposobów można tego dokonać?
\(\displaystyle{ \frac{{12 \choose 6} {6 \choose 6}}{2}}\)

W zadaniu pierwszym zgadzam się z wynikiem - z \(\displaystyle{ 6}\) więźniów biorę \(\displaystyle{ 2}\), których wkładam do upatrzonej wcześniej celi, potem kolejnych dwóch,znów dwóch i na tym kończy się zadanie. Jednak w zadaniu drugim sytuacja się dla mnie niczym nie różni - biorę dwie najlepsze grupy do jednej drużyny, do nich dobieram jeszcze \(\displaystyle{ 6}\) i powstaje mi druga drużyna \(\displaystyle{ 8}\)-osobowa. A jednak według odpowiedzi mnożę jeszcze przez \(\displaystyle{ 2}\), co oznacza, że oni jeszcze wybierają drużynę, a ja postrzegam to jako stworzenie drużyny przy dobieraniu do dwóch najlepszych pozostałych osób. Jeśli chodzi o trzecie zadanie - tu już w ogóle nie rozumiem dlaczego w odpowiedziach uważa się, że dubluję drużyny i dzielą je przez \(\displaystyle{ 2}\).
Bardzo proszę o rozjaśnienie mi tego
Awatar użytkownika
Rafsaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 466
Rejestracja: 19 lut 2017, o 11:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podkarpacie/Wrocław
Podziękował: 54 razy
Pomógł: 80 razy

Re: Kombinatoryka - podział na drużyny

Post autor: Rafsaf »

2.
"Jednak w zadaniu drugim sytuacja się dla mnie niczym nie różni - biorę dwie najlepsze grupy do jednej drużyny, do nich dobieram jeszcze 6 i powstaje mi druga drużyna 8-osobowa"

Nie do końca, te drużyny na które dzielimy są rozróżnialne, czyli np. masz 16 grup, osiem idzie na orlika a pozostali zostają w budynku, stąd naszym 2 czołowym zespołom najpierw losujemy drużynę(gdzie idą) a następnie dobieramy im 6 grup.

3.
"Jeśli chodzi o trzecie zadanie - tu już w ogóle nie rozumiem dlaczego w odpowiedziach uważa się, że dubluję drużyny i dzielą je przez 2"

Wyobraź sobie że masz 12 osób które chcą sobie np. pograć w piłkę(ZESPOŁY!)

Wylosowałeś 6 osób z nich i wysyłasz ich arbitralnie na lewą połowę boiska, zatem drugie 6 leci na prawą.
A innym razem wylosowałeś te 6 osób które przed chwilą leciały na prawą stronę, i posyłasz ich arbitralnie na lewą stronę boiska, więc mamy tą samą sytuację co wcześniej, tyle że grają odwrotnie. I w tym momencie oba ustawienia są identyczne, bo nie interesuje nas kto gdzie gra tylko kto z kim gra(a grają w obu przypadkach ci sami przeciwko sobie)

Słowa klucze to rozróżnialność i nierozróżnialność, musisz to wyczuć trochę o co im chodzi

U Ciebie:
Zakłady karne - rozróżnialne
Drużyny - rozróżnialne
Zespoły - nierozróżnialne
XYZmat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 142
Rejestracja: 1 wrz 2017, o 11:39
Płeć: Kobieta

Kombinatoryka - podział na drużyny

Post autor: XYZmat »

Rafsaf pisze:Słowa klucze to rozróżnialność i nierozróżnialność, musisz to wyczuć trochę o co im chodzi
Rozumiem o co chodzi w Twoim rozwiązaniu, jednak dalej nie mam pojęcia jak to przełożyć na jakąś ogólną wiedzę, co do tego jak to wyczuwać, by na maturze nie mieć wątpliwości. Masz jakiś pomysł?
Awatar użytkownika
Rafsaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 466
Rejestracja: 19 lut 2017, o 11:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podkarpacie/Wrocław
Podziękował: 54 razy
Pomógł: 80 razy

Re: Kombinatoryka - podział na drużyny

Post autor: Rafsaf »

Zastanów się głęboko z czym masz do czynienia, autorzy przeważnie dają wskazówkę jak należy rozumieć treść tak jak w tych wyżej są słowa które to sugerują

Chodzi o rozszerzenie? Tam takich raczej nie uświadczysz, jest głównie warunkowe z prawdopodobieństwa a z kombinatoryki na tyle trudne by z ci z podstawy którzy się tam znaleźli go przypadkiem "nie ruszyli".
XYZmat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 142
Rejestracja: 1 wrz 2017, o 11:39
Płeć: Kobieta

Kombinatoryka - podział na drużyny

Post autor: XYZmat »

Tak, chodzi o rozszerzenie. Może i konkretnie takich nie, bo nawet w zbiorach rzadko się zdarzają takie zadania jak te, że nie do końca wiem co autor miał na myśli, ale boję się, że dadzą coś łatwiejszego, a ja zacznę za bardzo kombinować, bo będę pamiętała, że z tymi zadaniami miałam problem...
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Kombinatoryka - podział na drużyny

Post autor: VirtualUser »

Podobnie mierzę się za tydzień z rozszerzeniem, nie ukrywam, że te zadania z rozszerzenia (prawd. całkowite, jakieś warunkowe itp) nie sprawiają mi żadnego problemu, ale jeśli o rozróżnialność tych wygibasów z podstawy to również miewam problemy co autor miał na myśli, więc również podpinam się do pytania i problemu.
Awatar użytkownika
Rafsaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 466
Rejestracja: 19 lut 2017, o 11:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podkarpacie/Wrocław
Podziękował: 54 razy
Pomógł: 80 razy

Re: Kombinatoryka - podział na drużyny

Post autor: Rafsaf »

Nie wiem jak Wam pomóc, sam nie jestem ekspertem bo takie buble jakie czasem wrzucam tu na forum jeśli chodzi o prawdopodobieństwo to wołają o pomstę do nieba xd

Na maturze dają zawsze jasną treść, czasem nawet napiszą np "zakładając że ... są rozróżnialne", bo jak nie sprecyzują w 100% to potem mają problemy, są odwołania czy inne cuda się dzieją.

Nie martwiłbym się specjalnie takimi zadankami ;d
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Kombinatoryka - podział na drużyny

Post autor: VirtualUser »

A jednak znalazłem takie zadanie...
Klasę liczącą 24 uczniów podzielono w sposób losowy na osiem grup trzyosobowych. Oblicz prawdopodobieństwo, że Adelajda i Leokadia - dwie koleżanki z tej klasy - znajdą się w tej samej grupie.
A co z tym zadaniem? Te grupy nie są rozróżnialne a jednak nie dzielimy przez \(\displaystyle{ 8!}\). Powinno wyjść \(\displaystyle{ \frac{2}{23}}\) i tak wychodzi jeśli nie dzielimy przez \(\displaystyle{ 8!}\)
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Re: Kombinatoryka - podział na drużyny

Post autor: kerajs »

\(\displaystyle{ \Omega \ :}\)
To osiem nierozróżnialnych grup 3-osobowych. Wybierając siedem grup, ósmą tworzą niewybrane osoby.

\(\displaystyle{ \left| \Omega\right|= {24 \choose 3} {21 \choose 3}{18 \choose 3}{15 \choose 3}{12 \choose 3}{9 \choose 3}{6 \choose 3} \cdot \frac{1}{8!}= \frac{ \frac{24!}{3!} }{(3!)^7 \cdot 8!}= \frac{ 24! }{(3!)^8 \cdot 8!}}\)

\(\displaystyle{ A \ :}\)
Grupa w której znajdą się Adelajda i Leokadia jest rozróżnialna , ale pozostałe rozróżnialne nie są. Wybierając 7 grup bez wyróżnionych dziewczynek, te znajdą się w ósmej grupie.
\(\displaystyle{ \left| A\right|= {22 \choose 3} {19 \choose 3}{16 \choose 3}{13 \choose 3}{10 \choose 3}{7 \choose 3}{4 \choose 3} \cdot \frac{1}{7!}= \frac{ \frac{22!}{1!} }{(3!)^7 \cdot 7!}= \frac{ 22! }{(3!)^7 \cdot 7!}}\)

\(\displaystyle{ P(A)= \frac{ \frac{ 22! }{(3!)^7 \cdot 7!}}{\frac{ 24! }{(3!)^8 \cdot 8!}} = \frac{3! \cdot 8}{23 \cdot 24} = \frac{2}{23}}\)

Jak widzisz, dzielę przez permutacje między niewyróżnionymi grupami i dostaję sugerowany wynik.
ODPOWIEDZ