Suma trzech liczb naturalnych

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
alfacentaur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 15 lis 2016, o 19:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy

Suma trzech liczb naturalnych

Post autor: alfacentaur »

Rozważamy równanie \(\displaystyle{ x+y+z=10}\). Jego rozwiązaniami są uporządkowane trójki liczb.
Ile jest takich rozwiązań, które składają się z trzech liczb naturalnych?

W odpowiedziach jest: 66
Ja zrobiłem tak:
(|.|.|.|.|.|.|.|.|.|.|)
Wynika z tego że, kreski wbijamy dowolnie dwa razy w jedno z 11 miejsc, wynikałoby z tego że wynik wyjdzie 121.
Wyjaśni mi ktoś miły na czym polega mój błąd ?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Suma trzech liczb naturalnych

Post autor: Premislav »

Jeśli już, to wybierasz dwie z \(\displaystyle{ 11}\) kresek, nie powtarzając wyboru (i kolejność wyboru tych kresek nie jest istotna), czyli kombinacje, a nie wariacje i miałbyś \(\displaystyle{ {11\choose 2}=55}\). Ale gubisz w ten sposób pewne przypadki (tak na oko nie bierzesz pod uwagę, że któreś z liczb \(\displaystyle{ x,y,z}\) mogą być zerami, tj. dokładniej pomijasz możliwość \(\displaystyle{ y=0}\)).

Zobacz tutaj: ... dwumianowe
Zymon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 3 lis 2017, o 10:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 15 razy

Suma trzech liczb naturalnych

Post autor: Zymon »

Liczbę rozwiązań takiego równania można przedstawić jako liczbę multizbiorów o wartościach z \(\displaystyle{ [3]}\) liczności \(\displaystyle{ 30}\) a tych jest \(\displaystyle{ {12 \choose 2}}\) .
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2018, o 01:42 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
ODPOWIEDZ