Podział osób na grupy

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
klejstofeles
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 sie 2016, o 10:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Toruń

Podział osób na grupy

Post autor: klejstofeles »

\(\displaystyle{ 20}\) osób dzielimy na \(\displaystyle{ 5}\) grup \(\displaystyle{ 4}\)–osobowych, przy czym grupy oznaczone są literami \(\displaystyle{ A,B,C,D,E}\). Ile jest sposobów podzielenia tych osób na grupy tak, aby osoby \(\displaystyle{ x}\) i \(\displaystyle{ y}\) były w tej samej grupie?

Mógłby ktoś mi pomóc? Nie wiem, czy osobom przyporządkowywać grupy, czy grupom osoby. Próbowałam użyć symbolu Newtona, ale nie wiem czy to dobra droga.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2018, o 14:01 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Re: Podział osób na grupy

Post autor: kerajs »

Wybieram dla x,y grupę, dodaję im 2 osoby, a do pozostałych grup wybieram po 4 osoby.
\(\displaystyle{ {5 \choose 1} {18 \choose 2} {16 \choose 4} {12 \choose 4} {8 \choose 4} {4 \choose 4}= \frac{5 \cdot 18!}{(4!)^4 \cdot 2!}}\)
klejstofeles
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 sie 2016, o 10:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Toruń

Podział osób na grupy

Post autor: klejstofeles »

Dzięki, myślałam nad takim rozwiązaniem, ale nie byłam go pewna.
ODPOWIEDZ