Teoria grafów

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Ewellka1312
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2015, o 09:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Podkarpacie
Podziękował: 1 raz

Teoria grafów

Post autor: Ewellka1312 »

Mam udowodnić takie twierdzenie ale nie wiem od czego zacząć? :
Każdy maksymalny zbiór niezależny grafu \(\displaystyle{ G}\) jest minimalnym zbiorem dominującym tego grafu.
Ostatnio zmieniony 2 mar 2018, o 15:01 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa także do pojedynczych symboli.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Re: Teoria grafów

Post autor: Mruczek »

Powyższe twierdzenie jest fałszywe.
Weźmy np. graf gwiazdę, czyli drzewo, które ma jeden wierzchołek w korzeniu i jest połączone z \(\displaystyle{ 10}\) wierzchołkami. Maksymalny zbiór niezależny to zbiór liści tego drzewa, ma wielkość \(\displaystyle{ 10}\). Jest on też zbiorem dominującym, ale nie minimalnym, bo minimalny zbiór dominujący tego drzewa składa się z jednego wierzchołka - korzenia.

Prawdziwe jest za to twierdzenie:
Każdy maksymalny zbiór niezależny grafu jest pewnym zbiorem dominującym tego grafu.

Dowód:
Bierzemy ten maksymalny zbiór niezależny. Dowód nie wprost. Przypuśćmy, że nie jest to zbiór dominujący. Wtedy istniałby wierzchołek w tym grafie, który nie jest zdominowany przez ten zbiór niezależny. To znaczy, że ten wierzchołek nie jest sąsiadem żadnego z wierzchołków tego zbioru niezależnego, czyli możemy dodać go do poprzedniego maksymalnego zbioru niezależnego zwiększając zbiór niezależny, sprzeczność.
Ewellka1312
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2015, o 09:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Podkarpacie
Podziękował: 1 raz

Teoria grafów

Post autor: Ewellka1312 »

Przeanalizowałam definicje i minimalny zbiór dominujący to taki, że po usunięciu wierzchołka już nie będzie zbiorem dominującym zatem to twierdzenie jest prawidłowe.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Re: Teoria grafów

Post autor: Mruczek »

Nie masz racji. Podałem kontrprzykład, więc twierdzenie jest fałszywe.
ODPOWIEDZ