Tasowanie kart

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
CzarQ
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 6 lut 2018, o 19:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krakow
Podziękował: 83 razy

Tasowanie kart

Post autor: CzarQ »

Witam jest tu ktoś kto byłby w stanie wytłumaczyć mi pewną rzecz. Otóż zainteresował mnie ostatnio pewien film o tasowaniu kart i jak je potasować żeby były kompletnie losowo ustawione.

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=AxJubaijQbI
. Powiedziane jest że mając cała talie kart ustawioną w kolejności i biorąc po jednej karcie z góry i wstawiając w dowolne miejsce w tali musimy takich operacji zrobić troche ponad 200, i tu pierwsze pytanie dlaczego zaczynamy od 52 i dodajemy kolejno 52/2 52/3 itd skoro skoro pierwszą karte możemy umieścić na 51 sposobów (i w ogóle jak nazywa się wzór który dodawanie 52+52/2+52/3+...52/52 zamienia na 52*ln52 ?) I na początku jest powiedziane że wystarczy 7 razy zrobić riffle shuffle czyli to z dzieleniem kart na 2 częsci i wmieszanie ich jedną w drugą oraz około 10 tysiący zwykłe tasowanie czyli to które jest teoretycznie wielokrotnym przykładaniem kart. Skąd wzięły się te dane (jeśli było powiedziane w filmie mogłem nie zrozumieć) I czy przypadkiem to riffle shuffle też jest dokładne, bo wydaje mi sie ze karty na samym dole długo na tym dole zostaną, więc mało prawdopobne jest zeby po 7 tasowaniach karta z samego dołu będzie na górze więc to nie jest chyba precyzyjne tasowanie.
ODPOWIEDZ