Funkcja tworzaca

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
BigPaws
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 7 lis 2016, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 10 razy

Funkcja tworzaca

Post autor: BigPaws »

Prosiłbym o sprawdzenie czy dobrze robię:

\(\displaystyle{ a^{n} = (-2)^{2n-1}}\) dla \(\displaystyle{ n \ge 2 a_{0} = 0, a_{1} = 10}\)

\(\displaystyle{ A(z) = 0 + 10z + (-2)^3 z^2 + (-2)^5 z^3 + (-2)^7 z^4 ...}\)

\(\displaystyle{ b = (-2)^3 z^2}\)

\(\displaystyle{ q = \frac{(-2)^5 z^3}{(-2)^3 z^2} = (-2)^2 z}\)

Kontynuujac:
\(\displaystyle{ = 10z + \frac{-8z^2}{1-4z}}\)


Czy robię to dobrze i w "dozwolony" sposób? Jeśli tak to podałbym jeszcze 1-2 przykłady do sprawdzenia jeśli można
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4068
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Funkcja tworzaca

Post autor: Janusz Tracz »

Póki co to tylko tabliczka ze znaczkami nie wiadomo co jest co. Więc po kolei szukasz funkcji tworzącej ciągu \(\displaystyle{ a_n}\) zdefiniowanego następująco:

\(\displaystyle{ a_n= \begin{cases} 0\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \text{dla}\ n=0 \\ 10\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \text{dla}\ n=1\\ (-2)^{2n-1}\ \text{dla}\ n \ge 2 \end{cases}}\)

Dla uproszczenia zauważ od razu że

\(\displaystyle{ a_n= \begin{cases} 0\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \text{dla}\ n=0 \\ 10\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \text{dla}\ n=1\\ - \frac{1}{2} \cdot 4^{n}\ \ \ \ \text{dla}\ n \ge 2 \end{cases}}\)

Teraz z definicji funkcji tworzącej dla ciągu \(\displaystyle{ a_n}\) mamy

jest:

\(\displaystyle{ A(z)= \sum_{n=0}^{ \infty }a_nz^n=10z- \frac{1}{2} \sum_{n=2}^{ \infty }4^nz^n=10z- \frac{1}{2} \sum_{n=2}^{ \infty }(4z)^n=10z+ \frac{8z^2}{4z-1}}\)

było (zgubiłem literkę):
Ukryta treść:    
No i koniec. Można jeszcze wspomnieć że ostatnia równość jest konsekwencją wzoru na sumę szeregu geometrycznego.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2018, o 15:17 przez Janusz Tracz, łącznie zmieniany 1 raz.
BigPaws
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 7 lis 2016, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 10 razy

Re: Funkcja tworzaca

Post autor: BigPaws »

Nie jestem pewny czy wiem co się skąd bierze. Wyniki mamy podobne, ale u Ciebie z \(\displaystyle{ 10z}\) zrobilo sie \(\displaystyle{ 10}\), minus zmienił się w plusa i zamieniłeś również znaki w \(\displaystyle{ 1-4z}\)
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4068
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Funkcja tworzaca

Post autor: Janusz Tracz »

Faktycznie zgubiłem \(\displaystyle{ z}\) na samym końcu. Ale minusy się zgadają napisałem w innej kolejności. Zrobiłeś dobrze tylko z opisem słabo.
BigPaws
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 7 lis 2016, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 10 razy

Re: Funkcja tworzaca

Post autor: BigPaws »

To może dam jeszcze jeden przykład i postaram się go ładniej zapisać, bo do tej pory wszystkie mam tak rozgrzebane. Nie jestem oczywiście też pewien rozwiązania, bo tego typu zadania nie robiliśmy więc biorę go na własną logikę:

\(\displaystyle{ a_n = \begin{cases} 3n, n=4\\ (-5)^ \frac{n}{2}, n \neq 4, \text{ dla n parzystych} \\ 0, \text{pozostale n} \end{cases}}\)


\(\displaystyle{ A(z) = (-5)^0 + 0z + (-5)^1 z^2 + 0z^3 + 12z^4 + 0z^5 + (-5)^3 z^6}\)

Zatem zapisując ładniej wychodzi mi:

\(\displaystyle{ 1 -5z^2 + 12z^4 + \sum_{}^{} -5^ \frac{n}{2} z^n}\)

Teraz obliczam sumę ciągu (tu znowu chyba po swojemu mi się wydaje...)

\(\displaystyle{ b = (-5)^3 z^6}\)

\(\displaystyle{ q = \frac{(-5)^4 z^8}{(-5)^3 z^6} = -5z^2}\)

Zatem wzór ostatecznie:

\(\displaystyle{ 1 -5z^2 + 12z^4 - \frac{125z^6}{5z^2 + 1}}\)
Ostatnio zmieniony 28 sty 2018, o 16:36 przez BigPaws, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4068
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Funkcja tworzaca

Post autor: Janusz Tracz »

\(\displaystyle{ a_n = \begin{cases} 3n, n=4\\ (-5)^ \frac{n}{2}, n \neq 4, n parzystych \\ 0, pozostale n \end{cases}}\)
A czy ta definicja tego ciągu na pewno tak wygląda? Bo \(\displaystyle{ a_1=(-5)^{ \frac{1}{2} }}\) czyli coś jest nie tak.
BigPaws
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 7 lis 2016, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 10 razy

Re: Funkcja tworzaca

Post autor: BigPaws »

\(\displaystyle{ a_1 = 0}\), drugi wzór zachodzi dla n parzystych, spacja mi umknęła i może przeczytałeś jako "n nieparzystych". Edytowałem post, umknął mi znacznik /text
ODPOWIEDZ