Dowód korzystajac z indukcji matematycznej.

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Kuber19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 122
Rejestracja: 17 wrz 2015, o 18:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Dowód korzystajac z indukcji matematycznej.

Post autor: Kuber19 »

Witam, mam za zadanie udowodnić indukcyjnie : \(\displaystyle{ a_{0}=2, a_{1}=3 : a_{n+1}=3a_{n}-2a_{n-1}}\). I że to się równa \(\displaystyle{ a_{n}= 2^{n}-1}\). Nie wiem jak zabrać się za drugi podpunkt czyli jak zapisać tezę i założenie, z góry dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
lukas1929
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 14 paź 2017, o 12:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Haugesund
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 9 razy

Dowód korzystajac z indukcji matematycznej.

Post autor: lukas1929 »

Kuber19 pisze:Witam, mam za zadanie udowodnić indukcyjnie : \(\displaystyle{ a_{0}=2, a_{1}=3 : a_{n+1}=3a_{n}-2a_{n-1}}\). I że to się równa \(\displaystyle{ a_{n}= 2^{n}-1}\). Nie wiem jak zabrać się za drugi podpunkt czyli jak zapisać tezę i założenie, z góry dziękuje za pomoc.
Krokiem indukcyjnym będzie, że jeżeli \(\displaystyle{ a_{n}= 2^{n}-1}\) dla \(\displaystyle{ n = N}\) i \(\displaystyle{ n = (N+1)}\) (założenie) to również \(\displaystyle{ a_{n}= 2^{n}-1}\) dla \(\displaystyle{ n = (N+2)}\) (teza).

Drugą sprawą jest to, że to co masz udowodnić nie jest prawdą. (tylko z uwagi na wartości początkowe, bo krok indukcyjny przejdzie)

.
ODPOWIEDZ