pytanie o twierdzenie Poincare'go o powracaniu.

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
MKultra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 1 lut 2017, o 13:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 2 razy

pytanie o twierdzenie Poincare'go o powracaniu.

Post autor: MKultra »

Cześć

Ostatnio czytałem wspomniane twierdzenie Poincare'go o powracaniu

Kod: Zaznacz cały

https://en.wikipedia.org/wiki/Poincar%C3%A9_recurrence_theorem

Kod: Zaznacz cały

http://www.deltami.edu.pl/temat/matematyka/analiza/uklady_dynamiczne/2015/07/15/Twierdzenie_o_powracaniu/


I zadałem sobie pytanie czy zbiór \(\displaystyle{ \mathbb{X}}\) na którym wykonuje się przekształcenie siebie w samego może być nieskończony czyli np. \(\displaystyle{ \mathbb{X}=\mathbb{N}}\)?
Jeżeli tak to jak by wyglądała miara probabilistyczna na tych zbiorach?
Pozdrawiam.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: pytanie o twierdzenie Poincare'go o powracaniu.

Post autor: janusz47 »

W twierdzeniu o powracaniu Henri Poincare istotne jest, aby na zbiorze o który Pan pyta, istniała miara \(\displaystyle{ \mu>0}\), a sam zbiór był otwarto-spójnym podzbiorem przestrzeni \(\displaystyle{ \textbf R^{n}}\)

Na zbiorach (borelowskich) przestrzeni \(\displaystyle{ \textbf R^{n}}\) można określić \(\displaystyle{ n-}\) wymiarową miarę Lebesque'a.

home.aubg.edu/faculty/ostoytchev/MAT316/Lect4.pdf
MKultra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 1 lut 2017, o 13:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 2 razy

pytanie o twierdzenie Poincare'go o powracaniu.

Post autor: MKultra »

Pytam bo jestem ciekawy czy jeżeli weźmie się zbiór \(\displaystyle{ \mathbb{P}}\) i operacje \(\displaystyle{ x^{2}+1}\) i będzie się ją iterowało do czy wg. twierdzenia Poincare'go wyjdzie, że nieskończenie wiele razy orbita tej iteracji przechodzi przez zbiór liczb pierwszych?
ODPOWIEDZ