Znajdź liczbę ciągów

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
cis123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 177
Rejestracja: 27 paź 2015, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 16 razy

Znajdź liczbę ciągów

Post autor: cis123 »

Znajdź \(\displaystyle{ \left| \{b \in \{0,1\}^{*} : \#_{0}(b) + 2\#_{1}(b) \le n \}\right|}\), gdzie \(\displaystyle{ \#_{x}(b)}\) oznacza liczbę wystąpień symbolu \(\displaystyle{ x}\) w ciągu \(\displaystyle{ b}\).

Wyliczyłem ilość ciągów spełniających zadanie dla kilku pierwszych n i wyszło mi:
\(\displaystyle{ f_{n} = F_{n+1}}\), gdzie \(\displaystyle{ F_{n}}\) to n-ta liczba fibonacciego, a \(\displaystyle{ f_{n}}\) to szukana liczba.
Następnie postępując jak w

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ci%C4%85g_Fibonacciego
, korzystając z funkcji tworzącej dostaję wynik \(\displaystyle{ \frac{1}{ \sqrt{5} }\left( \frac{1 + \sqrt{5} }{2} \right)^{n}}\)


Czy wynik się zgadza? Macie jakieś inne pomysły jak to zrobić?
Awatar użytkownika
Takahashi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 12 maja 2017, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: brak
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 22 razy

Re: Znajdź liczbę ciągów

Post autor: Takahashi »

Zamień to na ciągi o wyrazach będących zerem lub dwójką, wtedy szukasz takich ciągów, których suma nie przekracza \(\displaystyle{ n}\).
cis123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 177
Rejestracja: 27 paź 2015, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 16 razy

Re: Znajdź liczbę ciągów

Post autor: cis123 »

na pewno zerem lub dwójką, a nie jedynką lub dwójką?

Wydaje mi się, że szukane rozwiązanie to \(\displaystyle{ \sum_{i=0}^{\lfloor \frac{n}{2} \rfloor} \sum_{j=0}^{n-2i} \frac{(i + j)!}{i!*j!}}\),
gdzie sumujemy po liczbie jedynek (\(\displaystyle{ j}\)) oraz liczbie dwójek (\(\displaystyle{ i}\)) w ciągu.

Natomiast nie wiem jak to dalej ruszyć
ODPOWIEDZ