Funkcje tworzące, wzór ogólny ciągu

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
sarevok37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 26 maja 2017, o 15:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mińsk Mazoweicki
Podziękował: 4 razy

Funkcje tworzące, wzór ogólny ciągu

Post autor: sarevok37 »

Mam taki mały problem i potrzebuję aby ktoś mi to wytłumaczył bo coś robię źle.
Muszę znaleźć jaki ciąg odpowiada funkcji tworzącej: \(\displaystyle{ A(x) = \frac{ x^{2} }{ (1-x)^{3} }}\)
Myślałem że należy to zrobić w taki sposób:
Rozbić na 2 funkcje:\(\displaystyle{ \frac{x}{(1-x)^{2} } \times \frac{x}{(1-x)}}\)
wtedy ciąg dla pierwszej funkcji to \(\displaystyle{ a_{n}=(0,1,2,3,4...) => a_{n}=n}\) (jeżeli pierwszy wyraz ciągu oznaczało się jako \(\displaystyle{ a_{0}}\), bo nie pamiętam xd)
a co do drugiej funkcji to byłoby to \(\displaystyle{ a_{n}=(0,1,1,1,1 ...)}\), ale że nie wiem jak zapisać to na wzór ogólny, oraz wiedząc że powinno wyjść \(\displaystyle{ a _{n} = \frac{1}{2}n(n-1)}\) domyślam się że jednak robię coś mocno źle

Będę wdzięczny za jakieś wytłumaczenie
Benny01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1116
Rejestracja: 11 wrz 2015, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Górnicza Dolina
Podziękował: 74 razy
Pomógł: 115 razy

Re: Funkcje tworzące, wzór ogólny ciągu

Post autor: Benny01 »

\(\displaystyle{ \frac{x^2}{(1-x)^3}=\frac{A}{1-x}+\frac{B}{(1-x)^2}+\frac{C}{(1-x)^3}}\)
Jak znajdziesz \(\displaystyle{ A,B,C}\) to jeśli się nie mylę:
\(\displaystyle{ \frac{1}{1-x}= \sum_{n=0}^{ \infty } x^n}\)
\(\displaystyle{ \frac{1}{(1-x)^2}=\sum_{n=0}^{ \infty }(n+1) x^n}\)
\(\displaystyle{ \frac{1}{(1-x)^3}=\frac{1}{2} \sum_{n=0}^{ \infty }(n+1)(n+2) x^n}\)
sarevok37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 26 maja 2017, o 15:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mińsk Mazoweicki
Podziękował: 4 razy

Funkcje tworzące, wzór ogólny ciągu

Post autor: sarevok37 »

Dzięki za odpowiedź, ale nadal nie wiem jak dojść z tych obliczeń do wyniku
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Funkcje tworzące, wzór ogólny ciągu

Post autor: Premislav »

Funkcja tworząca ciągu \(\displaystyle{ (a_n)_{n in NN}}\) ma postać
\(\displaystyle{ G(x)= sum_{n=0}^{ infty }a_n x^n}\)
Przekształcenia i równości, które napisał Benny01 pozwalają (po obliczeniu współczynników \(\displaystyle{ A, B, C}\)) przedstawić
\(\displaystyle{ frac{x^2}{(1-x)^3}}\) w takiej formie, a następnie wystarczy spojrzeć na wyraz, który stoi przy \(\displaystyle{ x^n}\), a to dlatego, że funkcja tworząca (wewnątrz przedziału zbieżności oczywiście) jednoznacznie wyznacza ciąg.
A żeby dokończyć te obliczenia, to po prostu trzeba rozwiązać równanie
\(\displaystyle{ frac{x^2}{(1-x)^3}=frac{A}{1-x}+frac{B}{(1-x)^2}+frac{C}{(1-x)^3}}\)
ze względu na \(\displaystyle{ A,B, C}\).
Po wymnożeniu stronami przez \(\displaystyle{ (1-x)^3}\) masz równość pewnych wielomianów, co daje Ci układ trzech równań na współczynniki \(\displaystyle{ A,B, C}\), ponieważ dwa wielomiany są równe wtedy i tylko wtedy, gdy mają takie same współczynniki przy wszystkich potęgach.
Jeśli będziesz mieć jakiś problem z obliczeniami, to pokaż do czego doszedłeś i pomożemy dokończyć.-- 4 sie 2017, o 19:41 --Zobacz też tutaj:
298450.htm

Rozkład na ułamki proste często się może przydać przy takich zadaniach. Można też ordynarnie tu zgadnąć, że \(\displaystyle{ A=1, B=-2, C=1}\), ale takie rozwiązanie nie jest kształcące, a poza tym nie zawsze tak łatwo zgadnąć.
sarevok37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 26 maja 2017, o 15:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mińsk Mazoweicki
Podziękował: 4 razy

Funkcje tworzące, wzór ogólny ciągu

Post autor: sarevok37 »

Rozkład na ułamki proste mam opanowany, nie jest to zbyt trudne xd
problem mam jedynie z zamianą funkcji tworzącej na wzór ogólny ciągu

wyniki otrzymałem takie same jak ty \(\displaystyle{ \frac{ x^{2} }{ (1-x)^{3} } = \frac{1}{1-x} + \frac{-2}{ (1-x)^{2} } + \frac{1}{ (1-x)^{3} }}\)

zapisując to znaczkami matematycznymi zrobiłbym to w ten sposób:
\(\displaystyle{ \frac{1}{1-x} => \sum_{n=0}^{ \infty }1 \times x^{n}}\)
\(\displaystyle{ \frac{-2}{ (1-x)^{2} } => -2 \sum_{n=1}^{ \infty }n \times x^{n-1}}\)
\(\displaystyle{ \frac{1}{ (1-x)^{3} } => \sum_{n=1}^{ \infty }n \times x^{n-1} \times \sum_{n=0}^{ \infty } x^{n}}\)

jeżeli nie mam błędu to muszę teraz to lekko uprościć a następnie pododawać do siebie, tak?
przypomnę że wynik tego zadania to: \(\displaystyle{ a _{n} = \frac{1}{2}n(n-1)}\)
Awatar użytkownika
Takahashi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 12 maja 2017, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: brak
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 22 razy

Funkcje tworzące, wzór ogólny ciągu

Post autor: Takahashi »



Lemat. \(\displaystyle{ \sum_{n = 0}^\infty a^n {n + k \choose k} x^n = \frac{1}{(1-ax)^{k+1}}}\)

(to jest twierdzenie o dwumianie dla ujemnego wykładnika)

Wniosek 1. \(\displaystyle{ \sum_{n = 0}^\infty {n + 2 \choose 2} x^n = \frac{1}{(1-x)^{3}}}\)

Wniosek 2. \(\displaystyle{ \sum_{n = 0}^\infty \frac 12 (n+1)(n+2) x^{n+2} = \frac{x^2}{(1-x)^{3}}}\)
sarevok37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 26 maja 2017, o 15:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mińsk Mazoweicki
Podziękował: 4 razy

Re: Funkcje tworzące, wzór ogólny ciągu

Post autor: sarevok37 »

dzięki Takahashi, to dość znaczące ułatwienie, jednak wybaczcie ale nadal nie wiem tego samego, jak to zamienić na wzór ogólny ciągu ...
było już pisane że jest to po prostu wyraz przy \(\displaystyle{ x^{n}}\), jednak co gdy mamy tutaj \(\displaystyle{ x^{n+2}}\), należy wyciągnąć \(\displaystyle{ x^{2}}\) przed znak sumy a potem coś z nim zrobić?
Awatar użytkownika
Takahashi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 12 maja 2017, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: brak
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 22 razy

Re: Funkcje tworzące, wzór ogólny ciągu

Post autor: Takahashi »

Jest mi smutno, bo w postach wyżej niepotrzebnie zachęcano Cię do szukania rozwinięć dla niższych potęg...

sarevok37, wystarczy podstawienie:

\(\displaystyle{ \sum_{n = 2}^\infty \frac 12 (n-1)(n) x^{n} = \frac{x^2}{(1-x)^{3}}}\).

Szukanym ciągiem jest więc

\(\displaystyle{ a_n = \begin{cases} 0 & n = 1, 2 \\ \frac{n^2-n}{2} & n > 3\end{cases}}\),

ale tak się cudownie zgadza, że dla \(\displaystyle{ n = 1, 2}\) dolny wzór też działa. Dlatego można zapisać w jednolity sposób

\(\displaystyle{ a_n = \frac{n^2-n}{2}}\).
sarevok37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 26 maja 2017, o 15:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mińsk Mazoweicki
Podziękował: 4 razy

Funkcje tworzące, wzór ogólny ciągu

Post autor: sarevok37 »

Wielkie dzięki, znacznie mi to rozjaśniło, i tak muszę porobić jeszcze sporo zadań tego typu by się dobrze czuć w tym dziale.

Jednak liczę i liczę i doliczyć się nie mogę tutaj jednego.
\(\displaystyle{ a_n = \begin{cases} 0 & n = 1, 2 \\ \frac{n^2-n}{2} & n > 3\end{cases},}\)
pomijając że powinno być \(\displaystyle{ n \ge 3}\), to przecież jak podstawimy do dolnego wzoru \(\displaystyle{ n=2}\) to mamy \(\displaystyle{ \frac{ 2^{2}-2 }{2} = 1}\) a nie \(\displaystyle{ 0}\)
Awatar użytkownika
Takahashi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 12 maja 2017, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: brak
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 22 razy

Re: Funkcje tworzące, wzór ogólny ciągu

Post autor: Takahashi »

Powinno być:

\(\displaystyle{ a_n = \begin{cases} 0 & n = 0, 1 \\ \frac{n^2-n}{2} & n \ge 2\end{cases}}\),

ponieważ pracujemy z szeregiem potęgowym \(\displaystyle{ a_0 x^0 + a_1x^1 + a_2 x^2 + \ldots}\) - to znak, że pora odstawić matematykę na rzecz snu.
sarevok37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 26 maja 2017, o 15:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mińsk Mazoweicki
Podziękował: 4 razy

Re: Funkcje tworzące, wzór ogólny ciągu

Post autor: sarevok37 »

Jeszcze raz wielkie dzieki
ODPOWIEDZ