Na ile sposobów mogę rozmieścić 7 więźniów w 7 celach

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
s147698
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 17 lip 2017, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 18 razy

Na ile sposobów mogę rozmieścić 7 więźniów w 7 celach

Post autor: s147698 »

Na ile sposobów mogę rozmieścić 7 więźniów w 7 celach jeżeli:
a)Co najmniej jedna cela powinna zostać pusta
b)Dokładnie jedna cela powinna zostać pusta
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Na ile sposobów mogę rozmieścić 7 więźniów w 7 celach

Post autor: Premislav »

a) wybieramy na siedem sposobów celę która ma być pusta i dalej rozdzielamy więźniów jakkolwiek do sześciu pozostałych, czyli mamy \(\displaystyle{ 7\cdot 6^7}\) sposobów rozmieszczenia (dla każdego z siedmiu więźniów mamy do wyboru sześć cel).

Co do b): czy możesz korzystać z liczb Stirlinga II rodzaju? Bo nie chce mi się tego liczyć "na piechotę".
Benny01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1116
Rejestracja: 11 wrz 2015, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Górnicza Dolina
Podziękował: 74 razy
Pomógł: 115 razy

Re: Na ile sposobów mogę rozmieścić 7 więźniów w 7 celach

Post autor: Benny01 »

Premislav pisze:a) wybieramy na siedem sposobów celę która ma być pusta i dalej rozdzielamy więźniów jakkolwiek do sześciu pozostałych, czyli mamy \(\displaystyle{ 7\cdot 6^7}\) sposobów rozmieszczenia (dla każdego z siedmiu więźniów mamy do wyboru sześć cel).
Czy aby na pewno? Co jeśli 2 będą puste?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Na ile sposobów mogę rozmieścić 7 więźniów w 7 celach

Post autor: Premislav »

Przecież w podpunkcie a) co najmniej jedna cela ma zostać pusta, więc nie boli nas to, że np. dwie zostaną puste. Chyba że nie zrozumiałem Twojego zastrzeżenia.
Benny01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1116
Rejestracja: 11 wrz 2015, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Górnicza Dolina
Podziękował: 74 razy
Pomógł: 115 razy

Re: Na ile sposobów mogę rozmieścić 7 więźniów w 7 celach

Post autor: Benny01 »

Dobra ja coś sobie w głowie wymyśliłem, źle przeczytałem, sorry
s147698
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 17 lip 2017, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 18 razy

Re: Na ile sposobów mogę rozmieścić 7 więźniów w 7 celach

Post autor: s147698 »

Premislav pisze:a) wybieramy na siedem sposobów celę która ma być pusta i dalej rozdzielamy więźniów jakkolwiek do sześciu pozostałych, czyli mamy \(\displaystyle{ 7\cdot 6^7}\) sposobów rozmieszczenia (dla każdego z siedmiu więźniów mamy do wyboru sześć cel).

Co do b): czy możesz korzystać z liczb Stirlinga II rodzaju? Bo nie chce mi się tego liczyć "na piechotę".
Na pierwszy rzut oka twoje rozwiązanie wydaje się sensowne.
Jednak gdy rozwiązuję je innym sposobem wychodzi inny wynik(może mój sposób jest zły).
Wygląda następująco:
1) Obliczam ilość wszystkich możliwości umieszczenia \(\displaystyle{ 7}\) więźniów w \(\displaystyle{ 7}\) celach: \(\displaystyle{ 7 \cdot 7 \cdot 7 \cdot 7 \cdot 7 \cdot 7 \cdot 7=823543}\)
2) Obliczam liczbę możliwości gdzie każda cela jest zajęta: \(\displaystyle{ 7 \cdot 6 \cdot 5 \cdot 4 \cdot 3 \cdot 2 \cdot 1= 5040}\)
3) Odejmuję od liczby wszystkich możliwości liczbę możliwości gdzie każda cela jest zajęta \(\displaystyle{ 823543-5040=818503}\)

Zostają możliwości gdzie co najmniej jedna cela jest pusta.

Czy dobrze rozumuję? Jeżeli nie to gdzie popełniłem błąd?
Ostatnio zmieniony 22 lip 2017, o 01:17 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Na ile sposobów mogę rozmieścić 7 więźniów w 7 celach

Post autor: Premislav »

Twój sposób jest poprawny, a mój nie, przepraszam (jak ja nienawidzę tej szkolnej kombinatoryki, nawet chyba w szkole dostałem z tego 4+ ze sprawdzianu). Policzyłem wielokrotnie te same ustawienia.
s147698
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 17 lip 2017, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 18 razy

Re: Na ile sposobów mogę rozmieścić 7 więźniów w 7 celach

Post autor: s147698 »

Premislav pisze:Twój sposób jest poprawny, a mój nie, przepraszam (jak ja nienawidzę tej szkolnej kombinatoryki, nawet chyba w szkole dostałem z tego 4+ ze sprawdzianu). Policzyłem wielokrotnie te same ustawienia.
Dzięki za potwierdzenie. Jak w takim razie rozwiązać podpunkt b)?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Na ile sposobów mogę rozmieścić 7 więźniów w 7 celach

Post autor: Premislav »

Takie niepoprawne rozumowanie, jak moje poprzednie do podpunktu a) chyba nawet jest przedstawione w książce Jakubowskiego i Sztencla Wstęp do rachunku prawdopodobieństwa (drugi rozdział zawiera też trochę elementarnej kombinatoryki), w paragrafie "najczęstsze błędy".

Co do podpunktu b).
Można użyć wspomnianych liczb Stirlinga II rodzaju, ale to niejawna postać i nie wiem, czy zostałaby zaakceptowana. Na \(\displaystyle{ 7}\) sposobów wybieramy pustą celę, dzielimy więźniów na sześć niepustych podgrup (podzbiorów) na \(\displaystyle{ \left\{7\atop 6\right\}}\) sposobów i uwzględniamy jeszcze to, że cele są rozróżnialne, więc mnożymy przez \(\displaystyle{ 6!}\). Przy takim podejściu uzyksujemy wynik do b) w postaci \(\displaystyle{ 7! \cdot \left\{7\atop 6\right\}}\)
Akurat tu to nie jest problem, bo \(\displaystyle{ \left\{7\atop 6\right\}={7\choose 2}}\), ogólnie \(\displaystyle{ \left\{n \atop n-1\right\}={n \choose 2}}\).

Choć może da się i bez liczb Stirlinga II rodzaju:
jak poprzednio, na \(\displaystyle{ 7}\) sposobów wybieramy celę, która ma być pusta. Następnie rozmieszczamy siedmiu więźniów w sześciu celach tak, aby żadna z tych sześciu nie była pusta. Na \(\displaystyle{ {7 \choose 2}}\) sposobów wybieramy dwóch spośród siedmiu więźniów, którzy będą siedzieć w tej samej celi (skoro wszystkich sześć pozostałych cel należy zapełnić, to będzie tylko jedna taka para). Niejako sklejamy wówczas tę parę i traktujemy dalej jak jednego multiwięźnia (fajny neologizm), do \(\displaystyle{ 6}\) miejsc może trafić nasz "multiwięzień", a pozostałych pięciu rozmieszczamy w pozostałych pięciu celach na \(\displaystyle{ 5!}\) sposobów. To daje nam taką odpowiedź do podpunktu b): \(\displaystyle{ 7\cdot {7\choose 2}\cdot 6!=7!{7\choose 2}=7!\cdot 21}\)
Czy jest to zrozumiałe?
s147698
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 17 lip 2017, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 18 razy

Re: Na ile sposobów mogę rozmieścić 7 więźniów w 7 celach

Post autor: s147698 »

Sposób bez liczb stringa bardzo dobrze objaśniony. Dzięki wielkie za pomoc ))
ODPOWIEDZ