Książki na półkach

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
stiifii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 29 paź 2013, o 19:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brodnica
Podziękował: 4 razy

Książki na półkach

Post autor: stiifii »

Mamy \(\displaystyle{ n}\) różnych książek i \(\displaystyle{ k}\) różnych półek. Kolejność książek na pólkach ma znaczenie.
a) Ile jest sposobów na umieszczenie książek na półkach?
b)Ile jest sposobów, jeśli półki nie mogą być puste?

Rozwiązanie wygląda następująco:

ad.a)
\(\displaystyle{ \[\frac{(n+k-1)!}{(k-1)!}\]}\)

ad.b
\(\displaystyle{ \binom{n}{k} k!\[\frac{(n-1)!}{(k-1)!}\]}\)

Czy jest ono poprawne? Wydaje mi się, że ono nie uwzględnia różnej kolejności książek na półkach.
Ostatnio zmieniony 26 cze 2017, o 22:28 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5736
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 130 razy
Pomógł: 525 razy

Re: Książki na półkach

Post autor: arek1357 »

W pierwszym

\(\displaystyle{ \sum_{x_{1}+...+x_{k}=n}^{} {n \choose x_{1},x_{2},...,x_{k}} x_{1}! \cdot ... \cdot x_{k}!=n! \cdot {n+k-1 \choose n}}\)

W drugim analogicznie:

\(\displaystyle{ \sum_{x_{1}+...+x_{k}=n ,x_{i} \ge 1}^{} {n \choose x_{1},x_{2},...,x_{k} } x_{1}! \cdot ... \cdot x_{k}!=n! \cdot {n-1 \choose k-1}}\)

poprawa wiadomości.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2017, o 10:49 przez arek1357, łącznie zmieniany 2 razy.
tomwanderer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 28 maja 2016, o 11:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: obecnie Łódź
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 45 razy

Książki na półkach

Post autor: tomwanderer »

a)
niech \(\displaystyle{ \cdot}\) oznacza książkę, a \(\displaystyle{ \setminus}\) oznacza półkę. Stosujemy konwencję, że zapis np. \(\displaystyle{ \setminus \cdot \cdot \setminus \setminus \cdot}\) oznacza, że na pierwszej półce są 2 książki, na drugiej ani jednej, na trzeciej jest jedna.
Najpierw wybieramy sekwencję złożoną ze znaków \(\displaystyle{ \cdot}\) oraz \(\displaystyle{ \setminus}\), przy czym musi się ona zaczynać od \(\displaystyle{ \setminus}\). Sprowadza się to do określenia \(\displaystyle{ k-1}\) miejsc dla symboli \(\displaystyle{ \setminus}\) wśród \(\displaystyle{ n+k-1}\) wszystkich miejsc. Możemy to zrobić na \(\displaystyle{ {n+k-1 \choose k-1}}\) sposobów. Podany wzór otrzymamy po uwzględnieniu, że kolejność książek ma znaczenie.

b)
Najpierw na każdą półkę położymy książkę. Wybieramy więc \(\displaystyle{ k}\) książek na \(\displaystyle{ {n \choose k}}\) sposobów. Domnażamy przez \(\displaystyle{ k!}\), aby uwzględnić kolejność. Pozostaje nam \(\displaystyle{ n-k}\) książek do rozstawienia na \(\displaystyle{ k}\) półkach. Postępując jak w a), tym razem mamy \(\displaystyle{ (n-k)+k-1=n-1}\) miejsc, na których mamy ustawić tym razem \(\displaystyle{ k-1}\) par symboli \(\displaystyle{ \setminus \cdot}\) (bo na każdej półce już jest książka). Po domnożeniu przez \(\displaystyle{ (n-k)!}\) (uwzględniamy kolejność książek, które pozostały), otrzymujemy żądany wzór.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5736
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 130 razy
Pomógł: 525 razy

Re: Książki na półkach

Post autor: arek1357 »

co do a).Ten wzór już się sypie przy np: 2 półkach i 3 książkach.

1,2,3
\ - tu już masz 6 możliwości


\
1,2,3 - tu też 6 możliwości

teraz na górnej jest dwie książki a na dolnej jedna jest już też sześć możliwości + na odwrót kolejne sześć masz już 24 możliwości a teraz z twego wzoru:

\(\displaystyle{ {2+3-1 \choose 2-1}=4}\)

lipa...

Nie uwzględniasz, że półki i książki są rozróżnialne więc każde ułożenie jest inne

Jest tu złożenie kombinacji z powtórzeniem wraz z permutacjami na półkach...
w moim wzorze jest to założenie wzięte pod uwagę!

w b). pewnie też nie będzie lepiej.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Re: Książki na półkach

Post autor: kerajs »

a):    
b):    
Ostatnio zmieniony 28 cze 2017, o 11:07 przez kerajs, łącznie zmieniany 1 raz.
tomwanderer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 28 maja 2016, o 11:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: obecnie Łódź
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 45 razy

Książki na półkach

Post autor: tomwanderer »

arek1357, podstawiłeś pod zły wzór. Moje wzory są dokładnie takie, jak w pierwszym poście. Ja napisałem do nich uzasadnienie.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5736
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 130 razy
Pomógł: 525 razy

Re: Książki na półkach

Post autor: arek1357 »

Gdzie jest źle w moim wzorze?


dla n=3, k=2 wychodzi 24 tyle ile ma być u ciebie nie, wzór kerajsa jest też ok , wychodzi to samo

U mnie jest prosto łączę kombinacje z permutacjami i wszystko trybi
tomwanderer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 28 maja 2016, o 11:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: obecnie Łódź
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 45 razy

Re: Książki na półkach

Post autor: tomwanderer »

Chodzi mi o to, że tutaj, chcąc liczyć z mojego wzoru, użyłeś złego wzoru:
arek1357 pisze:\(\displaystyle{ {2+3-1 \choose 2-1}=4}\)
Bo ja napisałem:
tomwanderer pisze:Możemy to zrobić na \(\displaystyle{ {n+k-1 \choose k-1}}\) sposobów. Podany wzór otrzymamy po uwzględnieniu, że kolejność książek ma znaczenie.
Pisząc "podany" mam na myśli ten z pierwszego posta. "Po uwzględnieniu, że kolejność książek ma znaczenie", czyli po przemnożeniu przez \(\displaystyle{ n!}\).
ODPOWIEDZ