Kilka zadań z kombinatoryki

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
aro400
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 15 sty 2017, o 12:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy

Kilka zadań z kombinatoryki

Post autor: aro400 »

1. Policzyć \(\displaystyle{ 11^4}\) wykorzystując współczynniki dwumianowe.

2.Na ile sposobów można ustawić n osób w kolejkach do k ponumerowanych okienek pocztowych, przy czym dopuszczamy puste kolejki (zamknięte okienka).

Rozmieszczenia uporządkowane: \(\displaystyle{ k^\overline{n}}\)

3.Ile jest rosnących funkcji odwzorowujących zbiór \(\displaystyle{ {1,2...k}}\) w zbiór \(\displaystyle{ {1,2...
n}}\)
? A ile jest takich funkcji niemalejących?

4.Na ile sposobów możemy pokolorować graf o ponumerowanych wierzchołkach farbami w r kolorach?

Proszę o jakiekolwiek wskazówki do wyżej wymienionych zadań.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Re: Kilka zadań z kombinatoryki

Post autor: kerajs »

1)
\(\displaystyle{ (10+1)^4= {4 \choose 0}10^4+ {4 \choose 3}10^3+ {4 \choose 2}10^2+ {4 \choose 1}10^1+ {4 \choose 4}}\)
2)
\(\displaystyle{ \frac{(n+m-1)!}{(n-1)!}}\)
3)
rosnące:
\(\displaystyle{ \begin{cases} 0 \ , \ \ \ \ \ k>n\\ {n \choose k} \ , \ \ \ \ \ k \le n \end{cases}}\)

4)
\(\displaystyle{ w^r}\)
aro400
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 15 sty 2017, o 12:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy

Re: Kilka zadań z kombinatoryki

Post autor: aro400 »

Mógłbyś dać wytłumaczyć albo dać jakąś wskazówkę jak doszedłeś do tych wyników? Rozumiem tylko 1 zadanie.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Re: Kilka zadań z kombinatoryki

Post autor: kerajs »

He,he,... ileż błędów zrobiłem! I co zabawne, jeszcze nikt nie zdążył mi ich wytknąć.

Ad 2)
Jest gotowy wzorek na liczbę rozmieszczeń uporządkowanych gdy rozmieszcza się n rozróżnialnych elementów w k rozróżnialnych kolejkach/ szufladach/ pudełkach:
\(\displaystyle{ \frac{(n+k-1)!}{(k-1)!}}\)
wyprowadzenie:    
Ad 3)
a) ilość funkcji rosnących jest tyle samo co ilość wyborów różnoelementowych podzbiorów o liczności k losowanych ze zbioru n elementowego. To oczywiste gdyż istnieje tylko jedno rosnące uporządkowanie takiego zbioru. Jeżeli k>n to niektóre elementy muszą się powtarzać więc nie ma ani jednej funkcji rosnącej.
b)Przegapiłem funkcje niemalejace, pewnie dlatego że nie wiem ile ich jest.
przypuszczenie:    
Ad 4)
Sama treść zadania jest mało konkretna. Nie wiadomo co kolorujemy (wierzchołki ?, krawędzie ? coś innego?) ani jaki to graf. Czy dopuszczamy tylko kolorowania legalne?, itd. Bez tych informacji zadanie jest mało rozwiązywalne.
Jednakże, jeśli to zadanie z kombinatoryki to pewnie ów graf jest 'umowny'. Malowane mogłyby być bloki na osiedlu albo ponumerowane wielkanocne kraszanki (jednokolorowe pisanki).
Przyjąłem, może błędnie, że każdy wierzchołek grafu można pomalować w dowolnym z r kolorów, więc w-u rozróżnialnych wierzchołków można pomalować na \(\displaystyle{ r \cdot r \cdot ... \cdot r=r^w}\) sposobów.
ODPOWIEDZ