Trójkąt i kolory

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11378
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3153 razy
Pomógł: 747 razy

Trójkąt i kolory

Post autor: mol_ksiazkowy »

Każdy punkt okręgu pomalowano jednym z dwóch kolorów: białym bądź czarnym. Udowodnić, że istnieje trójkąt równoramienny wpisany w ten okrąg, którego wierzchołki są jednokolorowe
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Re: Trójkąt i kolory

Post autor: kerajs »

1) Wybieram odcinek dwa punkty o takim samym kolorze (A) który nie jest średnicą.
2) Jego symetralna przecina okrąg w dwóch punktach.
Ukryta treść:    
__a)Jeśli jeden z nich jest koloru A to mam trójkąt równoramienny. Koniec.
__b) Jeżeli jednak oba są w przeciwnym kolorze (B) to na symetralnej tej średnicy są dwa punkty:
Ukryta treść:    
____i) Jeśli choć jeden z nich jest koloru B to mam trójkąt równoramienny. Koniec.
____ii) Jeżeli oba są koloru A to mam 4 punkty koloru A ułożone jak wierzchołki trapezu równoramiennego. Wtedy sieczne zawierające symetralne tych ramion
_____trapezu :
Ukryta treść:    
_________I) mają wszystkie końce w punktach koloru B to z punktami z 2b) tworzą trójkąt równoramienny. Koniec
_________II) choć jeden punkt ich końców jest koloru A to on i dwa punkty z 2bii) tworzy trójkąt równoramienny. Koniec.

Edit>
Elegancja i zwięzłość kolejnego postu pokazują jak bardzo sobie utrudniłem rozwiązanie.
Ostatnio zmieniony 7 cze 2017, o 22:00 przez kerajs, łącznie zmieniany 2 razy.
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1665
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 445 razy

Trójkąt i kolory

Post autor: bosa_Nike »

Pięciokąt foremny wpisany w okrąg ma co najmniej trzy wierzchołki tego samego koloru.
ODPOWIEDZ