Liczba rozwiązań funkcji tworzacej

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
buszmen201
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 20 lis 2016, o 14:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tak
Podziękował: 3 razy

Liczba rozwiązań funkcji tworzacej

Post autor: buszmen201 »

Zadanie 1. Wyznacz przy pomocy funkcji tworzących liczbę rozwiązań równania \(\displaystyle{ x_1+x_2+x_3+x_4=k}\) przy pomocy następujących ograniczeniach: \(\displaystyle{ x_1=\left\{ 0, 2, 4\right\}}\), \(\displaystyle{ x_2=2}\), \(\displaystyle{ x_3=\left\{0, 1, 2\right\}}\), \(\displaystyle{ x_4=\left\{ 1, 2\right\}}\). Ile rozwiązań ma dla \(\displaystyle{ k=5}\)?

Wyznaczyłem funkcję tworzącą
\(\displaystyle{ f(x)=\left( 1+x^2 + x^4\right) \cdot x^2 \cdot \left( 1+x + x^2\right) \cdot \left( x + x^2\right)}\)
ale nie wiem co dalej z nią mam zrobić

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Cytryn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 405
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 46 razy

Re: Liczba rozwiązań funkcji tworzacej

Post autor: Cytryn »

Wymnożyć, znaleźć współczynnik przy \(\displaystyle{ x^5}\). W poleceniu równości wypadałoby zastąpić znakiem \(\displaystyle{ \in}\).
buszmen201
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 20 lis 2016, o 14:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tak
Podziękował: 3 razy

Re: Liczba rozwiązań funkcji tworzacej

Post autor: buszmen201 »

Dziękuję oto chodziło. Treść przepisałem słowo w słowo jak na ćwiczeniach dał

I jeszcze mam pytanie co do innego zadania:
Na ile sposobów można rozmieścić 28 identycznych kul w pięciu (rozróżnialnych) szufladkach, jeżeli pierwsza szufladka może zawierać co najwyżej dziewięć kul, a pozostałe mogą zawierać dowolną liczbę kul.
\(\displaystyle{ a \right)}\) zadanie zrób z pomocą funkcji tworzących
\(\displaystyle{ b \right)}\) bez pomocy funkcji tworzących

\(\displaystyle{ a \right)}\) Mam coś takiego i dalej nie wiem

\(\displaystyle{ f \left( x \right) = \left( 1+x+x^2+x^3+x^4+x^5+x^6+x^7+x^8+x^9 \right) \left( 1+x+x^2+ \ldots \right) ^4 = \frac{1-x^{9+1}}{1-x} \cdot \left( \frac{1}{1-x} \right) ^4 = \left( 1-x^{10} \right) \cdot \frac{1}{ \left( 1-x \right) ^5}= ?}\)
Ostatnio zmieniony 31 maja 2017, o 19:04 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
FrostEvil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 7 sty 2015, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1 raz

Re: Liczba rozwiązań funkcji tworzacej

Post autor: FrostEvil »

Cytryn pisze:Wymnożyć, znaleźć współczynnik przy \(\displaystyle{ x^5}\). W poleceniu równości wypadałoby zastąpić znakiem \(\displaystyle{ \in}\).
Dlaczego akurat współczynnik przy \(\displaystyle{ x^5}\) ? Wiem, że rozwiązując tego typu zadania tak robimy ale nie wiem skąd to się bierze. Mógłby ktoś wytłumaczyć?
ODPOWIEDZ