Problem Casanovy Graf Znajomości

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Avicularia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 25 kwie 2014, o 14:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy

Problem Casanovy Graf Znajomości

Post autor: Avicularia »

Cześć, nie wiem czy pisze w dobrym dziale, ale mam takie zadanie do rozwiązania i byłbym bardzo wdzięczny za pomoc i wytłumaczenie:
Osobnik ma znajomych, spośród których niektóre się znają. Chce jednocześnie umawiać się
z \(\displaystyle{ k}\) osobami z kręgu swoich znajomych. Aby zminimalizować niebezpieczeństwo dekonspiracji chce, aby te osoby nawzajem się nie znały.
Problem Casanovy rzędu \(\displaystyle{ k}\), zwany potocznie \(\displaystyle{ k-Kazik}\), polega na tym, aby mając graf znajomości i liczbę \(\displaystyle{ k}\), rozstrzygnąć, czy jest to możliwe.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Re: Problem Casanovy Graf Znajomości

Post autor: Mruczek »

Trzeba po prostu stwierdzić czy w tym grafie jest zbiór niezależny o wielkości \(\displaystyle{ k}\). No a to jest problem NP-zupełny.
Avicularia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 25 kwie 2014, o 14:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy

Problem Casanovy Graf Znajomości

Post autor: Avicularia »

Wiem, tylko jak to uzasadnić.
Awatar użytkownika
Cytryn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 405
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 46 razy

Re: Problem Casanovy Graf Znajomości

Post autor: Cytryn »

Problem znalezienia największego takiego zbioru jest NP-trudny, a jeśli zadowolimy się rozmiarem \(\displaystyle{ k}\)? Co wtedy?
Avicularia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 25 kwie 2014, o 14:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy

Problem Casanovy Graf Znajomości

Post autor: Avicularia »

Nie mam pojęcia kompletnie jak się d tego zabrać, a zależy mi na rozwiązaniu tego. Nie jest w stanie mi ktoś tego łopatologicznie wytłumaczyć?
ODPOWIEDZ