Interpretacja kombinatoryczna, i wykazanie wlasnosci.

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Kuber19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 122
Rejestracja: 17 wrz 2015, o 18:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Interpretacja kombinatoryczna, i wykazanie wlasnosci.

Post autor: Kuber19 »

Witam, nie wiem jak zabrac się za zadanie, mam niby posługiwać się interpretacja kombinatoryczną.
\(\displaystyle{ \left\{ \frac{n+1}{m+1} \right\} = \sum_{n}^{k=0} {n \choose k} \left\{ \frac{k}{m} \right\}}\) (tam nie ma kreski ulamkowej, ale nie wiem jak w LAtex zapisac ). Probowalem z indukcji, ale jakies dziwne rzeczy mi wychodzą, więc szukam pomocy z tym zapisaniem interpretacji kombinatorycznej.
Ostatnio zmieniony 29 maja 2017, o 15:38 przez Kuber19, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Interpretacja kombinatoryczna, i wykazanie wlasnosci.

Post autor: Premislav »

Po lewej stronie masz liczbę podziałów zbioru \(\displaystyle{ n+1}\)-elementowego na \(\displaystyle{ m+1}\) niepustych podzbiorów.
A po prawej: wyróżniasz jeden element ze zbioru \(\displaystyle{ n+1}\)-elementowego i jedziesz tak: dla \(\displaystyle{ k=0\dots n}\) wybieramy na \(\displaystyle{ {n \choose k}}\) sposobów \(\displaystyle{ k}\) spośród \(\displaystyle{ n}\) pozostałych elementów, dzielimy na \(\displaystyle{ \left\{ \begin{array}{cc} k\\m\end{array}\right\}}\) sposobów ten wybrany podzbiór k-elementowy na \(\displaystyle{ m}\) niepustych podzbiorów, a pozostałych \(\displaystyle{ n-k}\) elementów umieszczamy w tym samym podzbiorze, co nasz wyróżniony element - taki podzbiór też zawsze będzie niepusty, bo oczywiście już nasz wyróżniony element tam jest.
Czy jest to zrozumiałe?
Kuber19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 122
Rejestracja: 17 wrz 2015, o 18:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Re: Interpretacja kombinatoryczna, i wykazanie wlasnosci.

Post autor: Kuber19 »

Tak średnie, ale dzięki za punkt zaczepienia, pomyślę nad tym.
ODPOWIEDZ