Szereg z funkcją podłogi

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
Kermit96
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 30 lis 2016, o 19:05
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 1 raz

Szereg z funkcją podłogi

Post autor: Kermit96 »

Witam wszystkich!

W jaki sposób zabrać się do udowodnienia, że dla \(\displaystyle{ n \geq 1}\) zachodzi \(\displaystyle{ \sum_{k=1}^{n} \left \lfloor{ \frac{k}{2} }\right \rfloor = \left \lfloor{ \frac{n^2}{4} }\right \rfloor}\)?

Próbowałem indukcyjnie i doszedłem do tego:
  • \(\displaystyle{ n=1}\)
    Zachodzi, ponieważ \(\displaystyle{ \sum_{k=1}^{1} \left \lfloor{ \frac{k}{2} }\right \rfloor = \left \lfloor{\frac{1}{2}} \right \rfloor= \left \lfloor{\frac{1}{4}} \right \rfloor = 0}\)
  • \(\displaystyle{ n+1}\)
    Chcemy sprawdzić czy zachodzi również następująca równość:
    \(\displaystyle{ \sum_{k=1}^{n+1} \left \lfloor{ \frac{k}{2} }\right \rfloor = \left \lfloor{ \frac{(n+1)^2}{4} }\right \rfloor}\)

    \(\displaystyle{ \sum_{k=1}^{n+1} \left \lfloor{ \frac{k}{2} }\right \rfloor = \sum_{k=1}^{n} \left \lfloor{ \frac{k}{2} }\right \rfloor + \left \lfloor{ \frac{n+1}{2} }\right \rfloor = \left \lfloor{ \frac{n^2}{4} }\right \rfloor + \left \lfloor{ \frac{n+1}{2} }\right \rfloor}\)
Niestety nie wiem jak to poprowadzić dalej.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Szereg z funkcją podłogi

Post autor: Premislav »

Nie wiem, czy nie prościej jest zauważyć, że
\(\displaystyle{ \left[ \frac{k}{2} \right]= \begin{cases} \frac{k}{2} \text{ gdy } 2|k \\ \frac{k-1}{2} \text{ gdy } 2\nmid k \end{cases}}\), zatem gdy \(\displaystyle{ n=2m}\) dla pewnego \(\displaystyle{ m \in \NN}\), to
\(\displaystyle{ \sum_{k=1}^{n}\left[ \frac{k}{2} \right]= \sum_{k=1}^{m}k + \sum_{k=1}^{m}(k-1)= \frac{m(m+1)}{2}+ \frac{m(m-1)}{2}=m^2=\\=\left[ \frac{(2m)^2}{4} \right] =\left[ \frac{(n)^2}{4} \right]}\)
zaś gdy \(\displaystyle{ n=2m+1}\), to
\(\displaystyle{ \sum_{k=1}^{n}\left[ \frac{k}{2} \right]= \sum_{k=1}^{m}k + \sum_{k=1}^{m+1}(k-1)=m(m+1)= \frac{4m^2+4m}{4}=\\= \frac{(2m+1)^2-1}{4}=\left[ \frac{(2m+1)^2}{4} \right] =\left[ \frac{n^2}{4} \right]}\)
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Szereg z funkcją podłogi

Post autor: Zahion »

Analogicznie z dowodem indukcyjnym jak Premislav pokazał ( rozbijamy ) :
dla \(\displaystyle{ n = 2k + 1}\) mamy
\(\displaystyle{ \left \lfloor{ \frac{n^2}{4} }\right \rfloor + \left \lfloor{ \frac{n+1}{2} }\right \rfloor = \left \lfloor{ \frac{4k^{2}+4k+1}{4} }\right \rfloor + \left \lfloor{ \frac{2k+2}{2} }\right \rfloor = k^{2} + k + k + 1 = \left( k+1\right)^{2} = \frac{\left( 2k+2\right) ^{2}}{4} = \left \lfloor{ \frac{\left( 2k+2\right)^{2} }{4} }\right \rfloor = P}\)
Ostatni przypadek analogicznie dla \(\displaystyle{ n = 2k}\)
Oczywiście to moje \(\displaystyle{ k}\) nie jest powiązane z indeksem w pierwszym poście.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22206
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Szereg z funkcją podłogi

Post autor: a4karo »

Dobra, a gdzie jest szereg?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Szereg z funkcją podłogi

Post autor: Premislav »

Ponieważ spora część studentów widzi pierwszy raz zapis z sigmą przy nauce szeregów, więc potem myślą oni, że wszędzie tam, gdzie się pojawia znak \(\displaystyle{ \sum_{}^{}}\), mają do czynienia z szeregiem.
Awatar użytkownika
Kermit96
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 30 lis 2016, o 19:05
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 1 raz

Szereg z funkcją podłogi

Post autor: Kermit96 »

Czemu tutaj pod znakiem sumy pojawia się samo \(\displaystyle{ k}\) i \(\displaystyle{ k-1}\)? Chodzi konkretnie o ten fragment:
\(\displaystyle{ \sum_{k=1}^{n}\left[ \frac{k}{2} \right]= \sum_{k=1}^{m}k + \sum_{k=1}^{m}(k-1) = \ldots}\)

Oraz czy przed znakami sumy po pierwszej równości nie powinno być wyłączone \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\)?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Szereg z funkcją podłogi

Post autor: Premislav »

Tam rozważam przypadek \(\displaystyle{ n=2m}\). Rozbijam na sumę po indeksach parzystych i po indeksach nieparzystych:
\(\displaystyle{ \sum_{k=1}^{2m}\left[ \frac{k}{2} \right]= \sum_{1 \le k \le 2m: 2|k}^{}\left[ \frac{k}{2} \right]+\sum_{1 \le k \le 2m: 2\nmid k}^{}\left[ \frac{k}{2} \right]=\\=\left(\left[ \frac{2}{2} \right]+\left[ \frac{4}{2}\right] +\dots+\left[ \frac{2m}{2} \right] \right)+\left(\left[ \frac{1}{2} \right]+\left[ \frac{3}{2} \right]+\dots+\left[ \frac{2m-1}{2} \right] \right)}\)
i zauważam, że gdy \(\displaystyle{ k}\) jest nieparzyste, to \(\displaystyle{ \left[ \frac{k}{2} \right] =\left[ \frac{k-1}{2} \right]}\).
Stąd \(\displaystyle{ \left(\left[ \frac{1}{2} \right]+\left[ \frac{3}{2} \right]+\dots+\left[ \frac{2m-1}{2} \right] \right)=\left(\left[ \frac{0}{2} \right]+\left[ \frac{2}{2} \right]+\dots+\left[ \frac{2m-2}{2} \right] \right)}\)
i cała suma:
\(\displaystyle{ \left(\left[ \frac{2}{2} \right]+\left[ \frac{4}{2}\right] +\dots+\left[ \frac{2m}{2} \right] \right)+\left(\left[ \frac{1}{2} \right]+\left[ \frac{3}{2} \right]+\dots+\left[ \frac{2m-1}{2} \right] \right)= \\=\sum_{k=1}^{m}k+ \sum_{k=1}^{m}(k-1)}\),
bo oczywiście dla \(\displaystyle{ l \in \NN}\) mamy \(\displaystyle{ \left[ \frac{2l}{2} \right]=l}\)
Rzecz jasna, na swój użytek tego tak nie rozpisywałem, jedynie chciałem to w miarę klarownie wytłumaczyć.

-- 14 mar 2017, o 18:07 --

Aha, nie zauważyłem drugiego pytania. Możesz zacytować fragment, do którego się odnosisz? Nie widzę, gdzie tu by miała być jakaś \(\displaystyle{ \frac 1 2.}\) Być może niepotrzebnie użyłem dwa razy do indeksowania \(\displaystyle{ k}\) i przez to miałeś wrażenie, że to jest dokładnie to \(\displaystyle{ k}\), co wcześniej. To nie jest konflikt oznaczeń, ale mogło to zbijać z tropu.
ODPOWIEDZ