Metoda szufladkowa

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
adinho58
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 11 wrz 2014, o 21:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zgierz
Podziękował: 104 razy

Metoda szufladkowa

Post autor: adinho58 »

Witam.
Mam problem z tym zadaniem :

Niech \(\displaystyle{ A}\) będzie zbiorem złożonym z dziesięciu dwucyfrowych liczb naturalnych.
Dowieść, ze istnieją dwa rożne i niepuste podzbiory zbioru \(\displaystyle{ A}\) takie, ze sumy liczb w obu
podzbiorach są takie same.

Moje pytanie brzmi czy do jednej szuflady wrzucamy po jednej liczbie i wtedy dodajemy go z inna szufladą i szukamy 2 innych szuflad, które po dodaniu do siebie dają taki sam wynik co te poprzednie ?

Czy zupełnie inaczej ?
Ostatnio zmieniony 11 paź 2016, o 21:04 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Literówka w temacie.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Metoda szufladkowa

Post autor: Mruczek »

Hint:    
Rozwiązanie:    
Ciekawostka:    
adinho58
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 11 wrz 2014, o 21:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zgierz
Podziękował: 104 razy

Metoda szufladkowa

Post autor: adinho58 »

Dziękuję, ale nie mogę dojść do tego czemu : \(\displaystyle{ 2^{10}}\) bo dlaczego odejmujemy \(\displaystyle{ 1}\) rozumiem, bo to jest ten pusty zbiór, ale czemu \(\displaystyle{ 2^{10}}\) już nie
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Metoda szufladkowa

Post autor: Mruczek »

Bo tyle jest wszystkich podzbiorów zbioru \(\displaystyle{ 10}\)-cioelementowego. Każdy element spośród tych \(\displaystyle{ 10}\)-ciu może być w danym podzbiorze lub nie. Tak więc dla każdego z \(\displaystyle{ 10}\)-ciu elementów mamy dwie możliwości. Mnożymy te dwójki dziesięć razy - dlatego mamy \(\displaystyle{ 2^{10}}\) podzbiorów.
ODPOWIEDZ