zasada szufladkowa Dirichleta

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
pg2464
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 26 lut 2014, o 23:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 11 razy

zasada szufladkowa Dirichleta

Post autor: pg2464 »

Witam, proszę o pomoc przy rozwiązaniu poniższego zadania

Udowodnij, że wśród dowolnych \(\displaystyle{ 52}\) liczb naturalnych są dwie, których suma lub różnica dzieli się przez \(\displaystyle{ 100}\).
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2016, o 00:17 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

zasada szufladkowa Dirichleta

Post autor: kerajs »

Ile jest możliwych reszt z dzielenia liczby naturalnej przez \(\displaystyle{ 100}\)? Dokładnie \(\displaystyle{ 100}\), od \(\displaystyle{ 0}\) do \(\displaystyle{ 99}\).
Jeśli reszty są identyczne to różnica liczb naturalnych je posiadająca jest podzielna przez \(\displaystyle{ 100}\). Ile jest niepowtarzających się reszt z których suma nie jest podzielna przez \(\displaystyle{ 100}\)? Tylko \(\displaystyle{ 50}\), bo dla wybranej reszty \(\displaystyle{ x}\), nie można wybrać reszty \(\displaystyle{ 100-x}\). Stąd teza jest prawdziwa.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

zasada szufladkowa Dirichleta

Post autor: Mruczek »

kerajs pisze:Ile jest niepowtarzających się reszt z których suma nie jest podzielna przez \(\displaystyle{ 100}\)?
Chyba miało być: "których suma jest podzielna przez".
Z tym zdaniem jest coś nie tak.
kerajs pisze: Tylko \(\displaystyle{ 50}\)
Raczej \(\displaystyle{ 51}\). Nie wiem co miałeś na myśli - patrz moje rozwiązanie poniżej.
Rozwiązanie:    
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

zasada szufladkowa Dirichleta

Post autor: kerajs »

Mruczek pisze:Z tym zdaniem jest coś nie tak.
To akurat jest w porządku. Błąd popełniłem gdy przegapiłem że reszty \(\displaystyle{ 0}\) i \(\displaystyle{ 50}\) ( które Ty nazywasz niesparowanymi) nie tworzą układu \(\displaystyle{ x, 100-x}\) . Dlatego możliwych do wyboru jest nie \(\displaystyle{ 50}\), a \(\displaystyle{ 51}\) reszt których suma lub różnica dwóch z nich nie jest podzielna przez \(\displaystyle{ 100}\).
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2016, o 22:11 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
ODPOWIEDZ