Liczby w sześciokącie

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
kasia00
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 31 paź 2015, o 22:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Frankfurt
Podziękował: 34 razy

Liczby w sześciokącie

Post autor: kasia00 »

Mam podane liczny 1,2,3,4,5,6 które należy umieścić w wierzchołkach sześciokątu tak aby różnica między dwoma sąsiednimi wierzchołkami była nieparzysta. Na ile sposobów można ponumerować wierzchołki? Proszę o pomoc.

Moja idea: Przedstawiam wierzchołki jako listę \(\displaystyle{ (1,2,...,6)}\) więc mam pierwsze miejce może być zajęte przez 3 liczby, drugie również(bo rozpatruje opcję gdzie obok l. parzystej musi stać l. nieparzysta), trzecie i czwarte może być zajęte przez kolejne dwie i ostatnie przez ostatnie liczby więc mamy: \(\displaystyle{ (3 \cdot 3 \cdot 2 \cdot 2\cdot 1 \cdot 1)= 72}\) sposoby?
Awatar użytkownika
Santiago A
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 248
Rejestracja: 22 sty 2016, o 20:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zaragoza
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 51 razy

Liczby w sześciokącie

Post autor: Santiago A »

Tak. Pierwszą liczbę, jedynkę, możesz wpisać na sześć sposobów. Pozostałe nieparzyste liczby na \(\displaystyle{ 2!}\), zaś parzyste - na \(\displaystyle{ 3!}\). Wszystko mnożymy i wychodzi właśnie \(\displaystyle{ 72}\).

Ogólniej: jeśli wielokąt ma \(\displaystyle{ 2n}\) kątów, to odpowiedzią jest \(\displaystyle{ 2 \cdot (n!)^2}\).
ODPOWIEDZ