wzajemnie ortogonalne kwadraty łacińskie

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
aga285
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 28 sty 2015, o 20:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: dom

wzajemnie ortogonalne kwadraty łacińskie

Post autor: aga285 »

mam problem z takim zadaniem: skonstruuj dwa wzajemnie ortogonalne kwadraty łacińskie rzędu \(\displaystyle{ 8}\) i \(\displaystyle{ 7}\).
wiem, że można je konstruować w oparciu o nierozkładalny wielomian (w przypadku rzędu 8 byłby to wielomian \(\displaystyle{ x^3 + x +1}\) nad \(\displaystyle{ \ZZ_{2}}\)). ale moje pytanie brzmi, dlaczego metoda, w której elementy z macierzy opisujemy tak: \(\displaystyle{ a_{ij}=(r \cdot i+j)(mod 8)}\) dla \(\displaystyle{ i}\) względnie pierwszego z \(\displaystyle{ 8}\) nie działa dla rzędu \(\displaystyle{ 8}\)(dla \(\displaystyle{ r=1}\) \(\displaystyle{ a_{11}}\) i \(\displaystyle{ a_{55}}\) są równe \(\displaystyle{ 2}\), a dla \(\displaystyle{ r=3}\) elementy \(\displaystyle{ a_{11}}\) i \(\displaystyle{ a_{55}}\) są równe \(\displaystyle{ 4}\), czyli kwadraty nie są ortogonalne)? i jak mam poznać, który wielomian i z jakiego ciała mam wziąć, by skonstruować kwadraty ortogonalne?-- 22 cze 2016, o 21:50 --nikt nie pomoże?
Ostatnio zmieniony 21 cze 2016, o 17:02 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
ODPOWIEDZ