Dwumian Newtona

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
mozeto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 20 maja 2016, o 18:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sosmowiec
Podziękował: 2 razy

Dwumian Newtona

Post autor: mozeto »

\(\displaystyle{ \sum_{k=0}^n { n \choose k}^2 = {2n \choose n}}\)
dec1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 714
Rejestracja: 21 mar 2016, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 191 razy

Dwumian Newtona

Post autor: dec1 »

Proponuję indukcję
mozeto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 20 maja 2016, o 18:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sosmowiec
Podziękował: 2 razy

Dwumian Newtona

Post autor: mozeto »

Chyba, że ktoś mógłby mi pomóc wymnożyć to:
\(\displaystyle{ [{n \choose 0} x^{n} + {n \choose 1} x^{n-1} + {n \choose 2} x^{n-2} +...+ {n \choose n} x^{0}] \cdot [{n \choose 0} x^{n} + {n \choose 1} x^{n-1} + {n \choose 2} x^{n-2} +...+ {n \choose n} x^{0}]}\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Dwumian Newtona

Post autor: Premislav »

Inne podejście:
zauważmy, że \(\displaystyle{ {n \choose k}={n \choose n-k}}\). A dalej interpretacja kombinatoryczna: po prawej jasne - wybieramy \(\displaystyle{ n}\) spośród \(\displaystyle{ 2n}\) zakładników, których zabijemy.
Po lewej stronie to samo: dla \(\displaystyle{ k=0,...n}\) możemy wybrać najpierw \(\displaystyle{ k}\) spośród \(\displaystyle{ n}\)
i zabić ich przed zjedzeniem kolacji, a potem po kolacji \(\displaystyle{ n-k}\) spośród \(\displaystyle{ n}\) pozostałych, by łącznie zabić \(\displaystyle{ n}\).

-- 20 maja 2016, o 20:36 --

Opowiadanie dobrałem pasujące do tego, co niestety będziemy mieć w Europie po zaproszeniu "uchodźców".-- 20 maja 2016, o 20:43 --Ale Twój pomysł też jest OK.

A indukcja to chyba w tym przypadku najgorszy pomysł (nic osobistego, tylko po prostu dużo przy tym babraniny).
M Maciejewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: 14 maja 2016, o 16:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Pomógł: 90 razy

Dwumian Newtona

Post autor: M Maciejewski »

Premislav: jak spostrzegłem, że ktoś dowodzi to kombinatorycznie, to pomyślałem, że będzie coś w stylu: wybieramy \(\displaystyle{ n}\)-osobową drużynę z grupy \(\displaystyle{ 2n}\) osób, z których \(\displaystyle{ n}\) to chłopcy, a \(\displaystyle{ n}\) to dziewczęta. A tu takie coś.
ODPOWIEDZ