Losowanie dwóch kart

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
plosaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 10 cze 2012, o 16:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Losowanie dwóch kart

Post autor: plosaczek »

Cześć,

Czy licząc liczbę możliwości wylosowania dwóch kart po kolei z jakiegoś przedziału.Mam uwzględnić w jakiś sposób te które się powtarzają w zdarzeniach ?

Np. z przedziału \(\displaystyle{ 3-6}\) To będą \(\displaystyle{ [3,4]\ [4,5]\ [5,6]}\)

\(\displaystyle{ {4 \choose 1} \cdot {4\choose 1} \cdot 3}\) ?
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2016, o 15:52 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
Awatar użytkownika
Waylays
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 26 lis 2014, o 19:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 8 razy

Losowanie dwóch kart

Post autor: Waylays »

Nie jestem pewien, czy rozumiem pytanie. Jakbyś mógł napisać je bardziej przystępnie, to byłoby to pomocne. Jeżeli chodzi ci o losowanie dwóch liczb z jakiegoś zbioru, pojedynczo, to zależy to od bardzo wielu czynników. Między innymi czy w treści zadania podane jest, czy jest to losowanie ze zwracaniem, czy też bez. Czy masz policzyć ile jest różnych par, albo takich, w których liczby się nie powtarzają. Możliwości jest mnóstwo, więc wydaje mi się, że pytanie jest nieprecyzyjne.
plosaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 10 cze 2012, o 16:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Losowanie dwóch kart

Post autor: plosaczek »

Chodzi o talię kart.

Czyli każda karta występuje 4 razy.

Mam wyliczyć między innymi szansę na układ, składający się z 4 kart po kolei. Trzymając 2 kolejne karty. Talia składa się z 52 kart.

Np, Trzymam szóstkę i siódemkę. Układy które szukam to [4,5,6,7] [5,6,7,8] [6,7,8,9]

Szukam ile jest kombinacji z 4,5,8,9.

Liczę to tak : \(\displaystyle{ {4 \choose 1} {4 \choose 1} {50 \choose 1}}\) * 3 -> jedna z 4 jedna z 5 i jedna z pozostałych kart w talii, robię z 50 bo nic nie ma o tym, że nie mogą się powtórzyć. To samo dla pozostałych 3.

No ale nie wychodzi :/
Awatar użytkownika
Waylays
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 26 lis 2014, o 19:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 8 razy

Losowanie dwóch kart

Post autor: Waylays »

Jeżeli znasz odpowiedź do tego pytania, to możesz ja podać, wtedy będę wiedział na pewno, czy moje rozwiązanie jest w gruncie rzeczy poprawne, bo jeżeli nie jest to się nie przyda, a z odpowiedzi być może będzie można wyciągnąć jakieś wnioski.
plosaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 10 cze 2012, o 16:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Losowanie dwóch kart

Post autor: plosaczek »

Powinno wyjść około 2016 kombinacji. Losuje 3 karty.

Tam w moim rozwiązaniu jeżeli mogą się powtórzyć to losuje z 50 ? czy mimo wszystko z 42 ?
Awatar użytkownika
Waylays
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 26 lis 2014, o 19:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 8 razy

Losowanie dwóch kart

Post autor: Waylays »

Jeżeli po wylosowaniu jednej karty z \(\displaystyle{ 4}\) kart \(\displaystyle{ A}\) i jednej z \(\displaystyle{ 4}\) kart \(\displaystyle{ B}\) będziesz losował dalej karty z \(\displaystyle{ 50}\) kart, to oczywiście mogą powtórzyć się karty już wylosowane \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\). Skoro szukasz układów typu \(\displaystyle{ [4,5,6]}\), czyli układów z różnymi kartami, no to nie widzę miejsca na powtarzające się karty. Więc ja bym wybierał już raczej z \(\displaystyle{ 42}\) pozostałych kart.
ODPOWIEDZ