Kule i puste szufladki

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
michals95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 15 sty 2015, o 22:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 1 raz

Kule i puste szufladki

Post autor: michals95 »

Niech \(\displaystyle{ n, m \in N}\) a \(\displaystyle{ 0 \le r < m.}\) Zbadać, ile jest rozmieszczeń \(\displaystyle{ n}\) rozróżnialnych kul w \(\displaystyle{ m}\) rozróżnialnych szufladkach, przy których co najmniej \(\displaystyle{ r}\) szufladek pozostaje pustych.
Zadanie jest oparte o zasadę włączeń i wyłączeń, a prawidłowa odpowiedź to \(\displaystyle{ \sum_{k=r}^{m} (-1) ^{k-r} {k \choose r }{m \choose k} (m-k)^{n}}\). Próbowałem rozwiązać to zadanie, ale nie mam pojęcia, skąd bierze się wybór \(\displaystyle{ {k \choose r }}\).
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5747
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 130 razy
Pomógł: 526 razy

Kule i puste szufladki

Post autor: arek1357 »

Najpierw wybierasz r pustych szufladek na:

\(\displaystyle{ {m \choose r}}\) sposobów a w pozostałe szuflady robisz suriekcje:

\(\displaystyle{ S(n,m-r)}\)
michals95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 15 sty 2015, o 22:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 1 raz

Kule i puste szufladki

Post autor: michals95 »

W związku z tym, czy fragment w sumie \(\displaystyle{ k \choose r}\) odpowiada wyborowi pustych szufladek pustych dla kolejnych składników sumy? Mam wrażanie, że interpretując cały ten ostateczny wzór, puste szufladki wybieramy dwa razy
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5747
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 130 razy
Pomógł: 526 razy

Kule i puste szufladki

Post autor: arek1357 »

Tak bo u ciebie jest co najmniej a więc puste szyfladki musisz wybierać odr do n-1.
ODPOWIEDZ