Miejsca w sejmie

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
kasia00
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 31 paź 2015, o 22:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Frankfurt
Podziękował: 34 razy

Miejsca w sejmie

Post autor: kasia00 »

W parlamencie jest 201 miejsc i 3 partie. Ile jest możliwości usadzenia posłów tak, aby posłowie z jednej partii nie mieli absolutnej większości?

Nie za bardzo rozumiem treści zadania, mógłby ktoś pomóc?
Janpostal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 144
Rejestracja: 7 gru 2015, o 17:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 16 razy

Miejsca w sejmie

Post autor: Janpostal »

Czyli aby w jednej partii nie było więcej niż połowa posłów. Może być 100, ale nie może być 101.
kasia00
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 31 paź 2015, o 22:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Frankfurt
Podziękował: 34 razy

Miejsca w sejmie

Post autor: kasia00 »

A jak to będzie wyglądać od strony matematycznej? Jakaś podpowiedź?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5220 razy

Miejsca w sejmie

Post autor: Premislav »

Domyślam się, że treść zadania była tłumaczona z niemieckiego lub ew. angielskiego. Czy byłabyś tak uprzejma i podała oryginalną treść? [jak nie, to najwyżej nie pomożemy i tyle, ew. rozwiążemy tu inne zadanie, niż oryginalnie "pomyślane", Twoja sprawa]


Według interpretacji, o której pomyślałem, mamy znaleźć liczbę reprezentacji liczby \(\displaystyle{ 201}\) w postaci sumy trzech dodatnich składników, nie większych od \(\displaystyle{ 100}\), ale ja nie jestem cholernym chiromantą, więc mogę opacznie rozumieć treść, skoro została ona tak nieudolnie sformułowana.-- 14 kwi 2016, o 10:31 --Ach, no i jeszcze trzeba uwzględnić rozróżnialność partii...
ODPOWIEDZ