Uzasadnienie odpowiedzi i rozwiązanie

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
hunter999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 26 lis 2014, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Uzasadnienie odpowiedzi i rozwiązanie

Post autor: hunter999 »

Niech \(\displaystyle{ t_{n}=\sum_{k-1}^{n} (2k-1)}\) Czy prawdą jest że \(\displaystyle{ t_{n}=0(n^{2})}\). Odpowiedź uzasadnij.

Może mi ktoś pomóc rozwiązać to zadanie bo kompletnie nie wiem od czego zacząć, miałem to na zajęciach ale profesor tego nie wytłumaczył bo miał ważne spotkanie a muszę to zrobić.
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2016, o 11:42 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Uzasadnienie odpowiedzi i rozwiązanie

Post autor: janusz47 »

\(\displaystyle{ t_{n}= \sum_{k=1}^{n}(2k-1)= 1+3+5+...+2n-1= \frac{1+2n-1}{2}n= n^{2}.}\)

Jeśli \(\displaystyle{ n \rightarrow \infty}\) to \(\displaystyle{ \frac{t_{n}}{n^{2}} =0}\) i wtedy \(\displaystyle{ t_{n}=o(n^{2}}).}\)

Gdy funkcja \(\displaystyle{ \frac{t_{n}}{n^{2}}}\) jest ograniczona, to \(\displaystyle{ t_{n} = O(n^{2})}\).
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2016, o 12:03 przez janusz47, łącznie zmieniany 1 raz.
Hubbaser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 01:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 7 razy

Uzasadnienie odpowiedzi i rozwiązanie

Post autor: Hubbaser »

Najpierw wysumuj to to wyrażenie - jest to zwykły ciąg arytmetyczny.
Notacja O (koniecznie wielką literą) oznacza, że te dwa ciągi są asymptotycznie podobne. Czyli, że granica ich ilorazu w nieskończoności jest niezerową liczbą (tu nie jestem pewien czy nie wystarczy ograniczenie przez dwie niezerowe liczby - to musisz doczytać)

@up to nie jest notacja o-małe, tylko O-duże
ODPOWIEDZ