Zadania z technik zliczania

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
AxesPL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 15 lis 2015, o 14:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 3 razy

Zadania z technik zliczania

Post autor: AxesPL »

1. Ile jest par postaci \(\displaystyle{ \left\langle A,B\right\rangle}\) takich, że \(\displaystyle{ A\subseteq B\subseteq C}\) jeśli \(\displaystyle{ |C|=n}\)? Jakie prawa zliczania zostały użyte?
2. Grupa złożona z 8 studentów chce utworzyć cztery zespoły robocze w taki sposób, by każdy student należał dokładnie do dwóch zespołów. Jaka jest średnia liczność takich zespołów? Podaj cztery takie zespoły o jednakowej liczności oraz cztery zespoły, z których każdy zawiera inna liczbę studentów.

Z tych dwóch zadań kompletnie nic nie rozumiem... Mógłby ktoś pomóc?
Ostatnio zmieniony 7 kwie 2016, o 21:00 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Zadania z technik zliczania

Post autor: norwimaj »

1. Dla każdego elementu w \(\displaystyle{ C}\) masz trzy możliwości. Element ten należy do \(\displaystyle{ A,}\) \(\displaystyle{ B\setminus A,}\) albo \(\displaystyle{ C\setminus B.}\)
AxesPL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 15 lis 2015, o 14:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 3 razy

Zadania z technik zliczania

Post autor: AxesPL »

Rozumiem, gdzieś przeczytałem, że wtedy do każdej z tych sytuacji można przypisać wg. funkcji f 0, 1 lub 2 tylko nie wiem co robić dalej. OK ogarnąłem. Poprostu zgodnie z prawem iloczynu każdemu elementowi c ze zbioru C należy przyporządkować jedną z wartości tych funkcji czyli mamy 3 możliwości dla n elementów to wychodzi \(\displaystyle{ 3^{n}}\). Tylko dalej nie wiem co z drugim zadaniem.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Zadania z technik zliczania

Post autor: norwimaj »

2. Średnia liczność zespołów to suma liczności zespołów podzielona przez liczbę zespołów.
ODPOWIEDZ