Szukanie wzorów dla funkcji rekurencyjnych !

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
pi0tras
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: 7 lut 2011, o 16:41
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 91 razy
Pomógł: 1 raz

Szukanie wzorów dla funkcji rekurencyjnych !

Post autor: pi0tras »

Cześć, nie wiem czy to dobry dział ale w sumie nie mogłem znaleźć bardziej odpowiedniego, ponieważ podobnymi tematami zajmowaliśmy się na studiach na matematyce dyskretnej. Mam takie pytanie, czy mając funkcje rekurencyjną jednej zmiennej zawsze da się znaleźć dla niej bardziej zwięzły (nierekurencyjny wzór) ? Czy może czasami jest tak, że tego wzoru nie da się znaleźć albo znalezienie wzoru zwięzłego jest graniczne z cudem ? Właściwie mój problem się sprowadza do znalezienie wzoru zwięzłego dla funkcji rekurencyjnej dwóch zmiennych ale to może być w ogóle kosmicznie trudne więc moje pytanie na razie odnosi się jedynie do funkcji rekurencyjnych jednej zmiennej. Dzięki z góry za odpowiedzi i za pomoc ! : )
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

Szukanie wzorów dla funkcji rekurencyjnych !

Post autor: liu »

Zależy, co uznamy za dostatecznie zwięzły.
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Szukanie wzorów dla funkcji rekurencyjnych !

Post autor: Medea 2 »

Przeczytaj generatingfunctionology Wilfa lub wstęp do Enumerative Combinatorics Stanleya.
Awatar użytkownika
pi0tras
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: 7 lut 2011, o 16:41
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 91 razy
Pomógł: 1 raz

Szukanie wzorów dla funkcji rekurencyjnych !

Post autor: pi0tras »

liu, No taki żeby nie był w postaci rekurencyjnej, szeregi i takie tam rzeczy mogą być.
ODPOWIEDZ