Ciężki dowod

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
adriannnn69
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 mar 2016, o 10:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wroclaw

Ciężki dowod

Post autor: adriannnn69 »

Znalazlem bardzo problematyczne dla mnie zadanie, nie wiem z której strony je ugryźć i jak się zabrać, a nigdzie nie mogę znaleźć pomocy więc prosiłbym jakąś dobrą duszę o pomoc. Treść zadania jest nastepujaca:

Na zamkniętym torze wyścigowym (petli) znajduje się n stacji benzynowych. Na i-tej stacji znajduje się paliwo potrzebne do przejechania dystansu \(\displaystyle{ p_{i}}\), a odległość od i-tej stacji do następnej wynosi \(\displaystyle{ d_{i}}\). Udowodnij, że dla dowolnej liczby stacji n warunek \(\displaystyle{ \sum^{n}_{i=1} p_{i} > \sum^{n}_{i=1} d_{i}}\) zapewnia, że istnieje taka stacja, że rozpoczynając od niej podróż z pustym bakiem będzie w stanie objechac tor dookoła.
Ostatnio zmieniony 7 mar 2016, o 12:24 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1592
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 246 razy

Ciężki dowod

Post autor: Gouranga »

suma całego paliwa jest większa niż potrzebna na przejechanie całego toru. Rozkładając na każdą stację tyle paliwa, żeby wystarczyło akurat na dojechanie do następnej zostajemy z pewną rezerwą, którą trzeba gdzieś dołożyć. Jeśli z którejś ze stacji zabierzemy teraz część paliwa, tzn. tankując tylko na niej nie dojedziesz do następnej, to gdzieś będzie tego paliwa więcej, zawsze możesz zacząć od tej konkretnej, na której jest więcej, niż na dojazd na kolejną i potem do tego nadmiaru uzupełniać.
adriannnn69
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 mar 2016, o 10:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wroclaw

Ciężki dowod

Post autor: adriannnn69 »

No ok, dzięki Tobie zrozumiałem chociaż treść zadania. Jak mam dojechać na inną stacje mając pusty bak? Czy po prostu na tej startowej stacji mam pusty ale na niej także tankuje? Jak to matematyczne zapisać
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1592
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 246 razy

Ciężki dowod

Post autor: Gouranga »

na pierwszej tankujesz
adriannnn69
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 mar 2016, o 10:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wroclaw

Ciężki dowod

Post autor: adriannnn69 »

Odpowiedź na moje pytanie może jest trywialna ale nie mam wystarczająco utworzonych oczu na to zadania najwyraźniej stąd pytanie jakim cudem dojadę że stacji startowej na stację pierwsza w kolejności o pustym baku?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Ciężki dowod

Post autor: Jan Kraszewski »

Tankujesz na stacji startowej.

JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Ciężki dowod

Post autor: a4karo »

No to niestety nie sa rozwiązania: na stacji startowej może nie być tyle paliwa, żeby dojechac do najbliższej.

Zadanie jest klasyczne, a piękne rozwiązanie znajdujemy u Martina Gardner:

Umieszczamy samochód z ogromnym bakiem i dużą ilością paliwa na dowolnej stacji i objeżdżamy trasę zabierając za każdym razem paliwo. W ten sposób objedziemy cała trasę, i paliwa będziemy mieli w baku co najmniej tyle ile na poczatku.

Popatrzmy na wykres wskazujący ilość paliwa: będzie skłądał się on z kawałków malejących i miał skoki na każdej stacji.

Wybierzmy jako stację początkową tę, na której wskaźnik pokazał najmniejszą wartość

-- 7 mar 2016, o 15:26 --
Gouranga pisze:suma całego paliwa jest większa niż potrzebna na przejechanie całego toru. Rozkładając na każdą stację tyle paliwa, żeby wystarczyło akurat na dojechanie do następnej zostajemy z pewną rezerwą, którą trzeba gdzieś dołożyć. Jeśli z którejś ze stacji zabierzemy teraz część paliwa, tzn. tankując tylko na niej nie dojedziesz do następnej, to gdzieś będzie tego paliwa więcej, zawsze możesz zacząć od tej konkretnej, na której jest więcej, niż na dojazd na kolejną i potem do tego nadmiaru uzupełniać.
Dowcip polega na tym, że nie możesz przekładać paliwa z jednej stacji do drugiej.
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1592
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 246 razy

Ciężki dowod

Post autor: Gouranga »

a4karo, chyba się nie zrozumieliśmy. Chodziło mi o to, że jeśli na którejś stacji nie ma dość paliwa, żeby dojechać do kolejnej, to na pewno na innej stacji jest tego paliwa aż w nadmiarze i to od niej należy zacząć.
W zadaniu jest mowa o tym, że istnieje co najmniej jedna taka stacja, a nie, że startując z dowolnej przejedziemy.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Ciężki dowod

Post autor: a4karo »

Zrozumiałem co chciałeś powiedzieć. Tyle, że może się zdarzyć, że do pierwszej i drugiej dojedziesz, a co trzeciej już nie. Zatem argument : startuj że stacji, z której dojedziesz do następnej jest niewystarczający.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Ciężki dowod

Post autor: norwimaj »

a4karo pisze:Tyle, że może się zdarzyć, że do pierwszej i drugiej dojedziesz, a co trzeciej już nie. Zatem argument : startuj że stacji, z której dojedziesz do następnej jest niewystarczający.
To prawda, ale stwierdzenie, że istnieje stacja, z której można dojechać do następnej, można wykorzystać w dowodzie indukcyjnym. Jeśli \(\displaystyle{ p_i\ge d_i,}\) to możemy zlikwidować stację nr \(\displaystyle{ i+1}\) i przełożyć z niej paliwo do stacji \(\displaystyle{ i,}\) a następnie powołać się na założenie indukcyjne dla \(\displaystyle{ n-1}\) stacji.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Ciężki dowod

Post autor: a4karo »

No to napisz ten dowód od początku do końca, zamiast mamic jakimiś ideami.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Ciężki dowod

Post autor: norwimaj »

Tu sobie możesz przypomnieć, co to indukcja. Myślę że w bieżącym temacie udało mi się udzielić wystarczającej wskazówki dla tych, którzy chcą pogłówkować. Ten sposób rozwiązania jest szczegółowo opisany w książeczce, ale chyba już ciężko ją dostać.
ODPOWIEDZ