Ciąg liczb, dowód własności dla pewnych par.

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
TrzyRazyCztery
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 24 maja 2014, o 17:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wro
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 1 raz

Ciąg liczb, dowód własności dla pewnych par.

Post autor: TrzyRazyCztery »

Kompletnie nie wiem gdzie umieścić ten post, ale że robię to w okolicach matematyki dyskretnej to umieszczam tutaj, proszę o ewentualne przeniesienie.
Mam niemalejący ciąg \(\displaystyle{ a_{1},a_{2},....,a_{n}}\) szukam teraz par takich że biorąc dowolne \(\displaystyle{ i,j}\) spełniają zależnosć że \(\displaystyle{ 2a_{i} \le a_{j}}\) mam pewien algorytm, okazało się że poprawny (tak mówi prowadzący zajęcia) jednak wymaga on lematu że Jeśli w ogóle istnieje takie \(\displaystyle{ i,j}\) to z pewnością takie \(\displaystyle{ a_{i}}\) leży w pierwszej połowie tego ciągu.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Ciąg liczb, dowód własności dla pewnych par.

Post autor: Kartezjusz »

A ciąg \(\displaystyle{ a_{i}=2^i}\)?
TrzyRazyCztery
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 24 maja 2014, o 17:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wro
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 1 raz

Ciąg liczb, dowód własności dla pewnych par.

Post autor: TrzyRazyCztery »

Nie, jakikolwiek niemalejący ciąg, nie określony w zaden sposob dla tego nie wrzucałem tego do działu z żadnymi ciągami.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22206
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Ciąg liczb, dowód własności dla pewnych par.

Post autor: a4karo »

Jeżeli \(\displaystyle{ a_1\leq a_2}\), to para \(\displaystyle{ (2,1)}\) jest OK, w przeciwnym razie \(\displaystyle{ (1,2)}\) jest OK, więc przykłąd znajdziesz juz na samym początku.
Chyba, że chodzi o \(\displaystyle{ i<j}\). Ale wtedy to nie jest prawda: \(\displaystyle{ 1,1,1,1,1,1,1,1,0,1}\)
TrzyRazyCztery
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 24 maja 2014, o 17:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wro
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 1 raz

Ciąg liczb, dowód własności dla pewnych par.

Post autor: TrzyRazyCztery »

chodzi o i,j np \(\displaystyle{ a_{i}=2, a_{j}=8}\) jest poprawna bo \(\displaystyle{ 2 \cdot a_{i} = 4}\) a to jest \(\displaystyle{ \le a_{j}}\)
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22206
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Ciąg liczb, dowód własności dla pewnych par.

Post autor: a4karo »

No to już pokazałem, że jedna z par \(\displaystyle{ (1,2)}\) lub \(\displaystyle{ (2,1)}\) będzie poprawna
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Ciąg liczb, dowód własności dla pewnych par.

Post autor: kropka+ »

a4karo, ma zachodzić \(\displaystyle{ 2a _{i} \le a _{j}}\), więc nie musi to zachodzić. Lematu też nie rozumiem, bo np. dla ciągu \(\displaystyle{ 0,1,2,4}\) nierówność zachodzi również dla \(\displaystyle{ (i,j)=(3,4)}\), czyli oba elementy są z drugiej połowy ciągu.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22206
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Ciąg liczb, dowód własności dla pewnych par.

Post autor: a4karo »

kropka+ pisze:a4karo, ma zachodzić \(\displaystyle{ 2a _{i} \le a _{j}}\), więc nie musi to zachodzić. Lematu też nie rozumiem, bo np. dla ciągu \(\displaystyle{ 0,1,2,4}\) nierówność zachodzi również dla \(\displaystyle{ (i,j)=(3,4)}\), czyli oba elementy są z drugiej połowy ciągu.
Faktycznie, cos pokręciłem i odszczekuję. A w Twoim przykładzie warunek zachodzi również dla \(\displaystyle{ (1,2)}\) i to jest w pierwszej ćwiartce. Rozumiem, że w lemacie chodzi o to, że znajdę w pierwszej ćwiartce przynajmniej jeden taki element.
ODPOWIEDZ