Wariacje a permutacje

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Wariacje a permutacje

Post autor: Milczek »

Wiem co to permutacje : Są to ciągi utworzone z \(\displaystyle{ n}\)-elementowego zbioru liczb tak że każda jest użyta tylko raz.

Natomiast wariacje to takie ciągi które są utworzone z \(\displaystyle{ k}\) elementów zbioru \(\displaystyle{ n-}\)elementowego gdzie \(\displaystyle{ k<n}\). Dla \(\displaystyle{ k=n}\) jest mowa o permutacjach.

Czemu nie mogę mówić zamiast wariacje - permutacje jak jest to prawie to samo z tą różnicą że wariacje nie składają się ze wszystkich elementów danego zbioru?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Wariacje a permutacje

Post autor: piasek101 »

Bo ,,jest to prawie to samo".
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Wariacje a permutacje

Post autor: Milczek »

Ok, zaprzestanę poszukiwania prawdy. Przyjmę to jako definicję
freeszpak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 13 gru 2014, o 14:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 5 razy

Wariacje a permutacje

Post autor: freeszpak »

Na jabłko możesz mówić gruszka, tylko będziesz nazywał dany obiekt błędnie (a może raczej odmiennie od przyjętego nazewnictwa). Po co nazywać coś błędnie, skoro można poprawnie?
Chociaż w czym błąd zapytasz. Może nie ma błędu. Możesz sobie nazwać wszystko, tak jak Tobie się podoba, ok tylko kiedy będziesz miał jutro w sklepie spożywczym na myśli jabłko a powiesz "poproszę gruszkę" to nie bądź zdziwiony że powstanie problem przez to, że nie posługujesz się ogólnie przyjętym nazewnictwem.

Chyba, że masz na myśli coś na zasadzie "każdy kwadrat jest prostokątem ale nie każdy prostokąt kwadratem" to rzeczywiście tutaj jest sytuacja podobna, czyli każda permutacja jest wariacją ale nie każda wariacja jest permutacją, przynajmniej tak mi się wydaje, jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi.
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Wariacje a permutacje

Post autor: Milczek »

Pięknie to ująłeś w drugim akapicie . Takiej zależności szukam.
freeszpak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 13 gru 2014, o 14:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 5 razy

Wariacje a permutacje

Post autor: freeszpak »

W sumie dobrze, że głębiej się zastanawiasz nad różnymi obiektami, będziesz lepiej je rozumiał. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ