Ile krawedzi w grafie K50,51,150 ma jego drzewo rozpinajace

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
piczer08
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 27 sty 2016, o 19:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krakow

Ile krawedzi w grafie K50,51,150 ma jego drzewo rozpinajace

Post autor: piczer08 »

Witam!

Nie mogę znaleźć odpowiedzi na te zadania

1) Ile krawędzi w grafie \(\displaystyle{ K_{50,51,150}}\) ma jego drzewo rozpinajace?
2) Ile krawędzi ma graf \(\displaystyle{ K_{50,51,150}}\)>
3) Pełny graf \(\displaystyle{ K_{109,81,27}}\) jest? Uzasadnij.
a)grafem Eulerowskim,
b)jest trójkolorowalny,
c)jest dwudzielny,
d)jest grafem Hamiltonowskim,
legendarny ziom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 3 cze 2012, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: nibylandia

Ile krawedzi w grafie K50,51,150 ma jego drzewo rozpinajace

Post autor: legendarny ziom »

2) Z tego co pamietam K50 oznacza graf pelny gdzie kazdą pare wierzcholkow laczy krawiedz.
Zatem, na ile sposobow mozemy wybrac pare wierzcholkow z grafu 50cio wierzcholkowego?
Z tego wynika ze (dwumian newtona) \(\displaystyle{ {50 \choose 2}}\)
TrzyRazyCztery
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 24 maja 2014, o 17:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wro
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 1 raz

Ile krawedzi w grafie K50,51,150 ma jego drzewo rozpinajace

Post autor: TrzyRazyCztery »

piczer08 Czy mógłbyś mnie upewnić że chodzi o graf \(\displaystyle{ K_{50,51,150}}\) a nie o 3 różne grafy \(\displaystyle{ K_{50}, K_{51}}\)\(\displaystyle{ K_{150}}\)?
Jesli tak: (od razu mówię, sam sie ucze aktualnie grafów, wiec traktuj moje wypowiedzi z dystansem, może to ewentualnie potwierdzić ktoś mądrzejszy ode mnie)

(1) Wydaje mi się że skoro jest to graf trójdzielny pełny, to jest spójny. A skoro jest spójny i posiada 251 wierzchołków to drzewo musi mieć 250 krawędzi

Co do (2) ile krawędzi ma graf \(\displaystyle{ K_{50,51,150}}\) To wydaje mi się że każdy pełny graf \(\displaystyle{ K_{r,s,t}}\) ma \(\displaystyle{ \frac{\left( r \cdot s\right) + \left( r \cdot t\right) + \left( s\cdot t\right)}{2}}\) Krawędzi, tak biorąc na logikę skoro w grafie trójdzielnym każdy ze zbiorów wierzchołków nie zawiera krawędzi miedzy swoimi wierzchołkami, a od każdego z wierzchołków istnieje krawędz do każdego z wierzchołków pozostałych dwóch zbiorów (bo jest to graf pełny)

(3)
\(\displaystyle{ a)}\) Eulerowski, Z Tw Eulera graf jest grafem eulerowskim wtedy i tylko wtedy gdy stopień każdego wierzchołka jest liczbą parzystą. W tym przypadku mamy \(\displaystyle{ K_{109,81,27}}\) Wiec widać (chyba ) że W tym grafie mamy \(\displaystyle{ 27}\) wierzchołków stopnia \(\displaystyle{ 190}\), \(\displaystyle{ 81}\) wierzchołków stopnia \(\displaystyle{ 136}\) i \(\displaystyle{ 109}\) wierzchołków stopnia \(\displaystyle{ 108}\). Wiec wszystkie wierzchołki są parzystego stopnia wiec graf jest eulerowski.

\(\displaystyle{ b)}\) Jest trójkolorowalny bo wystarczy pokolorować wierzchołki każdego ze zbiorów na inny kolor i wiemy że pomiedzy wierzchołkami danego koloru nie ma krawędzi wiec każdy wierzchołek sąsiaduje tylko z wierzchołkami innego koloru.

\(\displaystyle{ c)}\) Nie wiem jak to ładnie pokazać, ale weź 3 dowolne wierzchołki, po jednym z każdej grupy wierzchołków tego grafu trójdzielnego. nazwijmy je np \(\displaystyle{ v,u,w}\). \(\displaystyle{ v}\) posiada krawędz z \(\displaystyle{ u}\) wiec muszą leżeć w 2 oddzielnych zbiorach. wierzchołek \(\displaystyle{ w}\) musieli byśmy umieścić w którymś z tych zbiorów, nie możemy go umieścić ani z \(\displaystyle{ u}\) ani z \(\displaystyle{ v}\) ponieważ posiada z nimi krawędzie. Czyli nie mamy gdzie umieścić wierzchołka \(\displaystyle{ w}\) wiec graf nie może być dwudzielny.
piczer08
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 27 sty 2016, o 19:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krakow

Ile krawedzi w grafie K50,51,150 ma jego drzewo rozpinajace

Post autor: piczer08 »

Tak chodzi o jeden graf. Dużo mi rozjaśniłeś bo ciężko coś znaleźć ogólnie na temat grafów. Dzięki!
ODPOWIEDZ