Ile jest liczb?

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
Chewbacca97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 464
Rejestracja: 9 lis 2013, o 22:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 120 razy

Ile jest liczb?

Post autor: Chewbacca97 »

Mamy zbiór 9-elementowy: \(\displaystyle{ \left\{ 0,1,2,3,4,6,7,8,9\right\}}\). Ile jest liczb 4-cyfrowych parzystych, mniejszych od \(\displaystyle{ 6742}\), których cyfry się nie powtarzają? Problemem jest to, że wszystkie warunki muszą być spełnione jednocześnie...

Czy mogę policzyć każdy warunek osobno? Otrzymam wtedy trzy zbiory, a odpowiedzią do zadania będzie część wspólna tych trzech zbiorów?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Ile jest liczb?

Post autor: Premislav »

Myśl jest słuszna (dokładniej odpowiedzią będzie liczność części wspólnej, ale to pewnie skrót myślowy). Dalej przydałby się wzór włączeń i wyłączeń.
Awatar użytkownika
Chewbacca97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 464
Rejestracja: 9 lis 2013, o 22:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 120 razy

Ile jest liczb?

Post autor: Chewbacca97 »

Przyjmuję oznaczenia:
\(\displaystyle{ A}\) - liczby czterocyfrowe parzyste
\(\displaystyle{ B}\) - liczby czterocyfrowe mniejsze od \(\displaystyle{ 6742}\)
\(\displaystyle{ C}\) - liczby czterocyfrowe, których cyfry się nie powtarzają
Wszystkie te liczby utworzone są z 9-elementowego zbioru danego w zadaniu.

Z zasady włączeń i wyłączeń:
\(\displaystyle{ \left| A \cap B \cap C\right| = \left| A \cup B \cup C\right| - \left| A\right| - \left| B\right| - \left| C\right| + \left| A \cap B\right| + \left| A \cap C\right| + \left| B \cap C\right|}\) ?

Rozumiem, że \(\displaystyle{ \left| A \cap B\right|}\) będzie ilością liczb parzystych, mniejszych od \(\displaystyle{ 6742}\) utworzonych ze zbioru \(\displaystyle{ \left\{ 0,1,2,3,4,6,7,8,9\right\}}\) ? I analogicznie kolejne części wspólne policzę. Ale czym jest \(\displaystyle{ \left| A \cup B \cup C\right|}\) ?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Ile jest liczb?

Post autor: Premislav »

Ojej, nie wiem i myślę, że żaden normalny człowiek bez napisania programu nie wie (no dobra, to żart). W każdym razie liczenie teog nie wygląda na przyjemne.
Ja myślałem o tym, żeby rozważyć wszystkie liczby czterocyfrowe o cyfrach z tego zbioru (tj. bez piątki), które są "złe" i odjąć od liczby wszystkich takich liczb czterocyfrowych, które nie mają piątki w zapisie liczbę tych niepasujących. Niemniej jednak powinienem był to napisać, bo inaczej mogłem tylko wprowadzić w błąd/w niezłą kabałę.
Korzystam tu z praw De Morgana dla zborów czy jakoś tak: \(\displaystyle{ A\cap B \cap C=(A^{c}\cup B^{c} \cup C^{c})^{c}}\), gdzie to dopełnienie (znaczek \(\displaystyle{ ^{c}}\)) brane jest w zbiorze liczb czterocyfrowych, które nie mają w zapisie piątki (takie to łatwo policzyć). No i
\(\displaystyle{ \left| A^{c}\cup B^{c}\cup C^{c}\right|}\) liczyłbym ze wzoru włączeń i wyłączeń. Ale już dwa razy źle odjąłem, więc to nie teraz.

Wprawdzie trochę zgrabniej jest liczyć liczby, które mają różne cyfry, niż te, które mają co najmniej parę równych (tzn. zgrabniej jak zgrabniej - odejmujemy od wszystkich te, które mają różne), ale za to nie trzeba liczyć żadnej takiej dziwnej sumy.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Ile jest liczb?

Post autor: a4karo »

Metody na to niestety nie ma, trzeba usiąść i mozolnie liczyć. Wsk. policz ile jest liczb spełniających warunki w obrębie ustalonego tysiąca (ta liczba będzie inna w zależności od tego, czy cyfra tysięcy jest parzysta, czy nie). \(\displaystyle{ 6}\) i potraktuj osobno.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Ile jest liczb?

Post autor: arek1357 »

A poco tak komplikować i korzystać z tej dziwnej metody nie wystarczy sobie wypisać nie będzie tego za dużo znowu:
Mówicie o rzeczach łatwych bardzo trudnym i niezrozumiałym językiem dla przeciętnego zjadacza chleba takiego jak np. jak ja!!!

\(\displaystyle{ 1--0}\)

\(\displaystyle{ 1--2}\)

\(\displaystyle{ 1--4}\)

\(\displaystyle{ 1--6}\)

\(\displaystyle{ 1--8}\)

...................................

jeżeli nieparzysta jest na początku będzie:

\(\displaystyle{ 7 \cdot 6 \cdot 5 \cdot 3}\)


\(\displaystyle{ 2--0}\)

\(\displaystyle{ 2--4}\)

\(\displaystyle{ 2--6}\)

\(\displaystyle{ 2--8}\)

....................................

jeżeli parzysta jest na początku będzie:

\(\displaystyle{ 7 \cdot 6 \cdot 4 \cdot 2}\)

No i najwięcej będzie liczenia jeżeli sześć będzie na początku!

ale też do przejścia np:

\(\displaystyle{ 6--0}\)

\(\displaystyle{ 6--2}\)

\(\displaystyle{ 6--4}\)

\(\displaystyle{ 6--8}\)
Awatar użytkownika
Chewbacca97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 464
Rejestracja: 9 lis 2013, o 22:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 120 razy

Ile jest liczb?

Post autor: Chewbacca97 »

arek1357, własnie tego sposobu chciałem uniknąć... Niespecjalnie uśmiechało mi się liczenie tego w ten sposób i ciekaw byłem czy teoretycznie można to policzyć przy użyciu rachunku na zbiorach. Jednak chyba nie ma jakiegoś super sposobu na to i trzeba ręcznie, tak jak zaproponowałeś to Ty i pan a4karo.
ODPOWIEDZ