Święty Mikołaj ma skrelozę

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
takanator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 31 lip 2014, o 20:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Matykaland
Podziękował: 58 razy

Święty Mikołaj ma skrelozę

Post autor: takanator »

Św. Mikołaj miał lekką sklerozę i nie pamiętał, które z domów już odwiedził, a które nie. Przy pewnej ulicy było 12 różnych domów, które odwiedzić powinien i w każdym z nich był, ale w niektórych wielokrotnie. Jak policzyły zdziwione renifery razem zanotował aż 25 odwiedzin. Na ile różnych sposobów (kolejność odwiedzin jest istotna) mogła przebiegać wizyta św. Mikołaja przy tej ulicy?
Czy rozwiązaniem będzie \(\displaystyle{ S(25,12) \cdot 12!}\)? Gdzie \(\displaystyle{ S(n,m)}\) to Liczby Stirlinga II rodzaju?
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Święty Mikołaj ma skrelozę

Post autor: norwimaj »

Nie uwzględniasz sytuacji, gdy Mikołaj odwiedził najpierw dom \(\displaystyle{ A,}\) potem \(\displaystyle{ B,}\) a potem znowu \(\displaystyle{ A.}\) Ja bym tu użył wzoru włączeń i wyłączeń.
takanator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 31 lip 2014, o 20:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Matykaland
Podziękował: 58 razy

Święty Mikołaj ma skrelozę

Post autor: takanator »

A czy tego nie załatwia mi podział na grupy? Będę miał tam przypadek gdzie jednym podzbiorem jest \(\displaystyle{ \{1,3\}}\) której przyporządkuje domek A i podzbiór \(\displaystyle{ \{2\}}\) któremu przyporządkuje domek B
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Święty Mikołaj ma skrelozę

Post autor: norwimaj »

No tak, pomyliłem domy z odwiedzinami. Rozwiązanie jest poprawne.
ODPOWIEDZ