Czy graf jest drzewem, planarny czy dwudzielny

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
kamilq007
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 24 wrz 2015, o 23:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oświęcim
Podziękował: 1 raz

Czy graf jest drzewem, planarny czy dwudzielny

Post autor: kamilq007 »

Witam. Mam taki problem. Muszę zaznaczyć które z poniższych grafów są drzewami, które planarne, a które dwudzielne (link na samym dole). O ile z planarnością i dwudzielnością nie mam problemu w tym przypadku (tak mi się wydaje), to problem pojawia się przy drzewach.

Jeśli dobrze myślę, to:
planarny: G2, G3
dwudzielny: G1, G2

Co do owych drzew, to teraz nie wiem, czy dobrze zrozumiałem definicję, bo wg niej "Drzewo – graf nieskierowany, który jest acykliczny i spójny, czyli taki, że z każdego wierzchołka drzewa można dotrzeć do każdego innego wierzchołka (spójność) i tylko jednym sposobem (acykliczność, brak możliwości chodzenia „w kółko”)." i wg mojego rozumowania z pkt A do pkt B (jak na obrazku poniżej) powinna być zawsze jedna droga, a w każdym z tych grafów widzę co najmniej 2. Chyba że w takim wypadku żaden z grafów nie jest drzewem?

Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Czy graf jest drzewem, planarny czy dwudzielny

Post autor: Medea 2 »

Żaden z tych grafów nie jest drzewem. \(\displaystyle{ G_1}\) nie jest planarny dzięki twierdzeniu Kuratowskiego.
ODPOWIEDZ