Liczba Stirlinga 1 rodzaju, niezrozumiały przypadek

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Max96
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 23 wrz 2015, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Liczba Stirlinga 1 rodzaju, niezrozumiały przypadek

Post autor: Max96 »

Witam, na wstępie pragnę przeprosić za możliwe dalsze błędy w rozumowaniu, czy choćby użyciu Latex-a, jest to dla mnie dosyć nowe.

Mam problem ze zrozumieniem, tak jak w tytule, liczb Stirlinga 1 rodzaju. Może bierze się to z niewłaściwego zrozumienia pojęcia cyklu, niestety nie wiem.

Natrafiłem na ich opis jako "liczba sposobów, na które można n-elementów umieścić w k-cyklach", czyli np 3 osoby przy 2 stołach. Według własności mając "u góry" liczbe o 1 większą od dolnej, sprowadzam to do \(\displaystyle{ {n\choose 2}}\) czyli \(\displaystyle{ {3\choose 2}}\). Co to właściwie znaczy? Mam mieć jedynie 3 opcje posadzenia 3 osób (A, B, C) przy 2 stołach?
Wydaje mi się że takich sposobów mam więcej lub mniej, w zależności od tego czy stoły/osoby rozróżniam czy nie. Jeśli nie, to w takim razie \(\displaystyle{ 0---3}\) ; \(\displaystyle{ 1---2}\) i innej opcji rozkładu 3 osób nie widzę...

Poza tym, co w sytuacji gdy chcę posadzić 3 osoby, ale przy jednym stole? Korzystając z własności dla stirling1, wyjść powinno \(\displaystyle{ (n-1)!}\) czyli \(\displaystyle{ 2!}\). Ale ja mam 1 stół i w sumie nie widzę żadnej opcji aby dało się ich posadzić inaczej niż 3 osoby przy jednym...

Proszę o pomoc w tym zakresie.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Liczba Stirlinga 1 rodzaju, niezrozumiały przypadek

Post autor: Kartezjusz »

Przepisz tę własność dokładnie.
ODPOWIEDZ