W grupie 10 osób...

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
padawan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 12 wrz 2015, o 17:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

W grupie 10 osób...

Post autor: padawan »

W grupie 10 osób przeprowadzono losowanie trzech biletów. Ustal, na ile różnych sposobów mogło się zakończyć to losowanie jeśli:
d) bilety były na ten sam seans filmowy i jedna osoba mogła wylosować więcej niż jeden bilet.
Przyszły mi do głowy dwa możliwe rozwiązania i nie wiem które jest dobre a które błędne (może oba są złe )
Pierwsze rozwiązanie:
\(\displaystyle{ {10 \choose 1}}\) * \(\displaystyle{ {10 \choose 1}}\) * \(\displaystyle{ {10 \choose 1}}\)

Wydaje mi się ,że zawarte są w tym wszystkie możliwości( 1 osoba-3 bilety, 3 rózne osoby-3 bilety, 1 osoba 2 bilety oraz 1 osoba 1 bilet)

Drugie rozwiązanie:
\(\displaystyle{ {10 \choose 3}}\) + \(\displaystyle{ {10 \choose 1}}\) + \(\displaystyle{ {10 \choose 2}}\) *2!

Najpierw możliwość ze wygrały 3 różne osoby później 1 osoba wygrywa wszystko i na koniec wygrały dwie osoby (czyli jedna 2 bilety druga 1) i razy 2! bo mogą być dwie mozliwosci
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

W grupie 10 osób...

Post autor: piasek101 »

Na ile sposobów można rozlosować pierwszy bilet, na ile drugi, na ile trzeci ?

Coś z tymi wynikami zrobić i sprawdzić czy z Twoich to wychodzi.
Awatar użytkownika
padawan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 12 wrz 2015, o 17:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

W grupie 10 osób...

Post autor: padawan »

Pierwszy bilet można rozlosować na 10 sposobów drugi również na 10 i trzeci tak samo na 10.
I w takim wypadku wychodzi 1000 możliwości.
Lub przy drugim rozwiazaniu jest 220 możliwości, niestety nie mam odpowiedzi i nie wiem które jest poprawne
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

W grupie 10 osób...

Post autor: piasek101 »

padawan pisze:Pierwszy bilet można rozlosować na 10 sposobów drugi również na 10 i trzeci tak samo na 10.
I w takim wypadku wychodzi 1000 możliwości.
Tego się trzymaj.
ODPOWIEDZ