Zrozumeinie matematyki

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
padawan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 12 wrz 2015, o 17:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Zrozumeinie matematyki

Post autor: padawan »

W konkursie kulinarnym wzięło udział \(\displaystyle{ 12}\) par małżeńskich. Do drugiego etapu jury wybrało \(\displaystyle{ 8}\) osob. Uzasadnij że jeśli wśród wybranych osób:
a) jest tylko jedna para małżeńska to takiego wyboru można dokonać na ponad \(\displaystyle{ 350 000}\) sposobów.
Znalazłem takie rozwiązanie:
Należy wybrać, jedna parę małżeńską:

\(\displaystyle{ {12 \choose 1}}\)

Z pozostałych trzeba wybrać \(\displaystyle{ 6}\) osób nie będących ze sobą w małżeństwie, czyli:
- wybieram \(\displaystyle{ 6}\) par małżeńskich:

\(\displaystyle{ {11 \choose 6}}\)

- wybieram po jednej osobie z tych par:

\(\displaystyle{ 2^{6}}\)

Tak, więc:

\(\displaystyle{ {12 \choose 1} \cdot { 11\choose 6} \cdot 2^{6} =354816>350000}\)

Mógłby ktoś wytłumaczyć mi ostatnie mnozenie skąd bierze się \(\displaystyle{ 2^{6}}\) oraz chciałbym zrozumieć czym jest działanie mnożenia bo nie do konca wiem na czym to polega
?
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2015, o 20:08 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych. Temat umieszczony w złym dziale.
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Zrozumeinie matematyki

Post autor: Althorion »

Z pierwszej pary małżeńskiej wybierasz jednego z dwóch małżonków, z drugiej pary wybierasz jednego z dwóch małżonków itd. Jako że te wybory są niezależne, to mnożą nam łączną liczbę zadowalających nas wyborów.
ODPOWIEDZ