Ze zbioru liczb losujemy...

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Bambuko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 6 sty 2015, o 18:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 1 raz

Ze zbioru liczb losujemy...

Post autor: Bambuko »

Witam, mam takie zadanie:

Ze zbioru liczb: \(\displaystyle{ \{1,2,3...88\}}\) losujemy jednocześnie trzy. Na ile sposobów możemy otrzymać liczby, których suma kwadratów jest podzielna przez \(\displaystyle{ 3}\).

2. Gdy ich iloczyn jest podzielny przez \(\displaystyle{ 3}\).
Ostatnio zmieniony 8 wrz 2015, o 21:50 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
MatXXX
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 2 gru 2014, o 18:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 17 razy

Ze zbioru liczb losujemy...

Post autor: MatXXX »

Aby \(\displaystyle{ 3|x_1^2+x_2^2+x_3^3}\) zachodzić musi \(\displaystyle{ 3|x_1^2 \wedge 3|x_2^2 \wedge 3|x_3^3}\). A \(\displaystyle{ 3|x_i^2}\), wtedy, kiedy \(\displaystyle{ 3|x_i}\) (jeżeli w rozkładzie na czynniki liczby \(\displaystyle{ x_i}\) pewna liczba pierwsza \(\displaystyle{ p}\) występuje \(\displaystyle{ k}\) razy, to w rozkładzie \(\displaystyle{ x_i^2}\) występuje \(\displaystyle{ 2k}\) razy, czyli po podniesieniu do kwadratu nie pojawią się nowe dzielniki pierwsze). Teraz wiadomo jakie liczby trzeba wybierać aby suma kwadratów była podzielna przez \(\displaystyle{ 3}\).

W drugim tylko jedna z liczb \(\displaystyle{ x_i^2}\) musi być podzielna przez \(\displaystyle{ 3}\), reszta dowolna.

Edit: To zła odpowiedź.
Ostatnio zmieniony 9 wrz 2015, o 00:07 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Usunięcie treści posta.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Ze zbioru liczb losujemy...

Post autor: SlotaWoj »

MatXXX pisze:zachodzić musi \(\displaystyle{ 3|x_1^2 \wedge 3|x_2^2 \wedge 3|x_3^3}\)
Nieprawda.
  • \(\displaystyle{ 3|(2^2+4^2+5^2)}\)
Ostatnio zmieniony 9 wrz 2015, o 00:06 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Ze zbioru liczb losujemy...

Post autor: Zahion »

Zeby suma kwadratow byla podzielna przez \(\displaystyle{ 3}\), to albo wszystkie liczby sa podzielne przez \(\displaystyle{ 3}\), albo zadna.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Ze zbioru liczb losujemy...

Post autor: SlotaWoj »

Zahion pisze:Żeby suma kwadratów była podzielna przez \(\displaystyle{ 3}\), to albo wszystkie liczby są podzielne przez \(\displaystyle{ 3}\), albo żadna.
Zmajstrowałem do tego tabelki w Excelu w zakresie liczb \(\displaystyle{ 1..15}\) i też do tego doszedłem, ale jak udowodnić do drugie.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34296
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Ze zbioru liczb losujemy...

Post autor: Jan Kraszewski »

Korzystasz z faktu, że kwadrat liczby całkowitej daje w dzieleniu przez \(\displaystyle{ 3}\) resztę zero (gdy liczba ta jest podzielna przez \(\displaystyle{ 3}\)) lub jeden (gdy jest niepodzielna przez \(\displaystyle{ 3}\)) - dowód tego faktu jest elementarny.

JK
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Ze zbioru liczb losujemy...

Post autor: SlotaWoj »

Wyszedłem na balkon „na dymka” i mnie „oświeciło”.
ODPOWIEDZ