Mówcy wygłaszają referaty

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
nemoqwe08
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 26 lip 2015, o 23:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tam ;)
Podziękował: 10 razy

Mówcy wygłaszają referaty

Post autor: nemoqwe08 »

Witam,
nie jestem pewien swoich odpowiedzi w tym zadaniu
Na konferencji jest 20 mówców na ile sposobów mogą wygłosić 20 referatów jeśli nie wszyscy muszą wygłaszać referat, a niektórzy mogą wygłaszać więcej niż jeden oraz:
a) kolejność referatów jest istotna
b) kolejność referatów nie istotna, interesuje nas tylko kto ile referatów wygłosi.
c) dokładnie 10 mówców wygłasza po dwa referaty, kolejność mówców istotna
d) dokładnie 10 mówców wygłasza po dwa referaty, kolejność mówców nie istotna.
e) wszyscy wygłaszają po jednym referacie w 4 niepustych sesjach, kolejność referatów istotna oraz to w której jest sesji
Moje odpowiedzi

a) \(\displaystyle{ 20^{20}}\)

b) \(\displaystyle{ \sum_{i = 1}^{20} S(20,i)}\) gdzie S to liczba Sterlinga 2 rodzaju

c) \(\displaystyle{ {20 \choose 10} \cdot {10 \choose 2} \cdot {8 \choose 2} \cdot... \cdot {2 \choose 2}}\)

d) \(\displaystyle{ {20 \choose 10} \cdot {10 \choose 2} \cdot {8 \choose 2} \cdot... \cdot {2 \choose 2} / 10!}\)

e) \(\displaystyle{ 20! \cdot {23 \choose 4}}\)
MatXXX
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 2 gru 2014, o 18:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 17 razy

Mówcy wygłaszają referaty

Post autor: MatXXX »

c) Nie widzę co próbujesz zrobić. Najpierw wybierasz dziesięciu mówców, a potem dobierasz ich w pary? Nie powinieneś mieć tutaj \(\displaystyle{ {20 \choose 2} \cdot {18 \choose 2} \cdot... \cdot {2 \choose 2}}\), czyli dla każdego z mówców wybrać dwóch pozycji w kolejce do mównicy?

e) Najpierw robisz permutację, a potem wybierasz z powtórzeniami czterech mówców? Nie powinieneś raczej wybrać granic dla sesji na \(\displaystyle{ {20-1 \choose 4-1}}\) sposobów?
nemoqwe08
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 26 lip 2015, o 23:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tam ;)
Podziękował: 10 razy

Mówcy wygłaszają referaty

Post autor: nemoqwe08 »

Ok dzięki, właśnie nie byłem najbardziej pewien e)
ODPOWIEDZ