Dowód tożsamości kombinatorycznej

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
xyz_zyx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 20 paź 2014, o 22:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lębork
Podziękował: 3 razy

Dowód tożsamości kombinatorycznej

Post autor: xyz_zyx »

Witam !
Mam problem z pewnym dowodem, który na pozór wydaje się dość prosty ale jakos nie wychodzi (próbowałem indukcyjnie no ale nie wychodziło). Mamy pewne \(\displaystyle{ n \in N}\). Udowodnić:
\(\displaystyle{ {n\choose 0} + {n\choose 2} + {n\choose 4} ... = {n\choose 1} + {n\choose 3} + {n\choose 5} ...}\)
Prosiłbym o udzielenie chociaż wskazówek z jakich tozsamosci skorzystać itp. Z góry dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Dowód tożsamości kombinatorycznej

Post autor: Premislav »

Witaj.
To może mała podpowiedź: różnica lewej strony i prawej strony to jest \(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{n}{n \choose k}1^{k}(-1)^{n-k}}\). Skorzystaj ze wzoru dwumianowego Newtona, by to ładnie zwinąć.
xyz_zyx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 20 paź 2014, o 22:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lębork
Podziękował: 3 razy

Dowód tożsamości kombinatorycznej

Post autor: xyz_zyx »

Dziekuję bardzo za podpowiedź, z która ten dowód był ,jak przewidywałem, dość banalny. Jeszcze raz dziękuje.
Gaha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 mar 2015, o 16:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Dowód tożsamości kombinatorycznej

Post autor: Gaha »

Witam

Czy nie ma innego sposobu na to zadanie? Chciałbym je wykonać bez używania dwumianu Newtona. Indukcja wchodzi w grę, ale jeśli to możliwe, to lepiej byłoby bez niej.
ODPOWIEDZ