Na ile sposobów można usiąść(...)

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
2kristof2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 1 gru 2014, o 17:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Na ile sposobów można usiąść(...)

Post autor: 2kristof2 »

Przy okrągłym stole ustawiono \(\displaystyle{ 6}\) jednakowych krzeseł. Na ile sposobów może usiąść przy tym stole \(\displaystyle{ 6}\) osób, tak aby osoby A i B siedziały obok siebie.

W odpowiedziach jest \(\displaystyle{ 48}\).

Mi się wydaję, że \(\displaystyle{ 252}\), ponieważ osoby mogą usiąść na \(\displaystyle{ 6}\) sposobów A i B lub odwrotnie B i A, czyli jeszcze razy dwa, pozostałe cztery miejsca to jakieś tam osoby, które mogą usiąść na \(\displaystyle{ 4!}\) sposobów, co razem daje \(\displaystyle{ 252}\). (\(\displaystyle{ 6 \cdot 2 \cdot 4!}\)). Proszę o wyjaśnienie gdzie jest mój błąd
Ostatnio zmieniony 19 lut 2017, o 23:59 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Kacperdev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 686 razy

Na ile sposobów można usiąść(...)

Post autor: Kacperdev »

Krzesła są identyczne, więc błędem jest mnożenie razy 6
Awatar użytkownika
vpprof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 492
Rejestracja: 11 paź 2012, o 11:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 64 razy

Na ile sposobów można usiąść(...)

Post autor: vpprof »

\(\displaystyle{ 4! \cdot 2 \cdot 6=288}\) a nie \(\displaystyle{ 252}\) to po pierwsze. A po drugie, to tłumaczenie
Mi się wydaję, że 252, ponieważ osoby mogą usiąść na 6 sposobów A i B lub odwrotnie B i A, czyli jeszcze razy dwa, pozostałe cztery miejsca to jakieś tam osoby, które mogą usiąść na 4! sposobów, co razem daje 252.
jest kompletnie z sufitu. Które osoby mogą usiąść na \(\displaystyle{ 6}\) sposobów? A i B? Raczej nie. Wszystkie osoby? Też nie: zobacz, jeśli założymy, że B siedzi po A, to mamy \(\displaystyle{ 4!}\) możliwości usadzenia reszty, tak samo jeśli założymy, że B siedzi przed A — stąd mnożymy \(\displaystyle{ 4! \cdot 2}\).
Awatar użytkownika
Kacperdev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 686 razy

Na ile sposobów można usiąść(...)

Post autor: Kacperdev »

vpprof, wydaję mi się, że autorowi tematu w mnożeniu razy \(\displaystyle{ 6}\) chodziło o całościowe przesadzanie każdej osoby. Tzn. np. każdy przesuwa się o jedno miejsce w prawo... potem znowu... i tak sześć razy, aż powróci się do początkowego ustawienia. Jednak tu mamy nierozróżnialne krzesła... powiedzmy: nienumerowane. Więc takie całościowe przesuwanie się towarzystwa traktowane jest tak samo.
2kristof2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 1 gru 2014, o 17:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Na ile sposobów można usiąść(...)

Post autor: 2kristof2 »

Dzięki Kacper za wytłumaczenie. Teraz już wiem po co pisali "identyczne krzesła"...
vpprof niestety nie zrozumiałeś mojego toku rozumowania.
Awatar użytkownika
vpprof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 492
Rejestracja: 11 paź 2012, o 11:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 64 razy

Na ile sposobów można usiąść(...)

Post autor: vpprof »

Kacperdev, rozumiem, takie „całościowe przesuwanie” nazywa się w matematyce cyklem i zapisuje tak \(\displaystyle{ (1 2 3 4 5 6) = (2 3 4 5 6 1) = (3 4 5 6 1 2) \text{ itd.}}\) -- 20 lut 2015, o 19:44 --Acha dodam tylko, że o tym, iż mamy do czynienia z cyklem świadczą nie tylko jednakowe krzesła ale też okrągły stół. Okrągły stół bowiem nie ma początku więc każde rozmieszczenie osób można tak obrócić, by np. na górze była osoba A. Zatem każde rozmieszczenie można zapisać jako ciąg liter rozpoczynający się od A, czyli to A jest nieruchome.
Awatar użytkownika
Kacperdev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 686 razy

Na ile sposobów można usiąść(...)

Post autor: Kacperdev »

vpprof, z Twojego poprzedniego postu nie wynikało, że rozumiesz. Używam języka adekwatnego do wieku użytkownika, który założył temat. Jemu nie jest potrzebne wiedzieć, że to jest cykl - on potrzebuje rozumieć co ma rozwiązać. Zgodnie z Twoim podpisem - myśleć.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Na ile sposobów można usiąść(...)

Post autor: arek1357 »

B siedzi po A, to mamy 4! możliwości usadzenia reszty, tak samo jeśli założymy, że B siedzi przed A — stąd mnożymy\(\displaystyle{ 4! \cdot 2}\)
To jest poprawna odpowiedź!
Joff3R
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 17 lis 2015, o 20:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 11 razy

Na ile sposobów można usiąść(...)

Post autor: Joff3R »

podpunkt b) osoby A i B usiadły naprzeciwko siebie

Dlaczego odpowiedź to tylko \(\displaystyle{ 4!}\)
Dlaczego nie bierzemy pod uwagę, że osoby A i B zamienią się miejscami. Przecież będą miały wtedy innych sąsiadów?

W zadaniu jest podana uwaga: Dwa rozmieszczenia przy stole uznajemy za różne, jeśli w tych rozmieszczeniach co najmniej jedna osoba ma różnych sąsiadów.
Awatar użytkownika
tajnosagentos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 19 lut 2017, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 2 razy

Na ile sposobów można usiąść(...)

Post autor: tajnosagentos »

Masz permutację koralikową w której masz 5 elementów w tym jeden podwójny czyli:

\(\displaystyle{ 4! \cdot 2}\)

Nie ma tu żadnej filozofii aleś odgrzał starego kotleta niezbyt zresztą smacznego...
Ostatnio zmieniony 20 lut 2017, o 00:00 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: nie ma.
Joff3R
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 17 lis 2015, o 20:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 11 razy

Na ile sposobów można usiąść(...)

Post autor: Joff3R »

Ale właśnie odpowiedź to \(\displaystyle{ 4!}\), a nie \(\displaystyle{ 4! \cdot 2}\)
Awatar użytkownika
vpprof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 492
Rejestracja: 11 paź 2012, o 11:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 64 razy

Na ile sposobów można usiąść(...)

Post autor: vpprof »

Joff3R pisze:Ale właśnie odpowiedź to \(\displaystyle{ 4!}\), a nie \(\displaystyle{ 4! \cdot 2}\)
A sądzisz tak dlatego, że…?
Awatar użytkownika
tajnosagentos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 19 lut 2017, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 2 razy

Na ile sposobów można usiąść(...)

Post autor: tajnosagentos »

Najpierw było, że w odpowiedzi jest 48 co daje \(\displaystyle{ 4! \cdot 2}\)
Teraz jest, że w odpowiedzi jest \(\displaystyle{ 4!}\) a co za tym idzie \(\displaystyle{ 24}\)

No zaczynamy sobie żartować albo cyferki w książce się zmieniły albo to nie ta książka była,
albo inne wydanie same zagadki zaczyna się robić śmiesznie zabawnie i ciekawie.
A ja głupi mówiłem że to stary kotlet to po prostu jest zabawne.
Joff3R
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 17 lis 2015, o 20:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 11 razy

Na ile sposobów można usiąść(...)

Post autor: Joff3R »

Autor tematu napisał sam podpunkt A, ja, może niesłusznie, stwierdziłem, że podpunkt B do tego samego zadania należy wypisać tutaj aniżeli zakładać nowy temat.

Przy okrągłym stole ustawiono 6 jednakowych krzeseł. Na ile sposobów może usiąść przy tym stole 6 osób, tak aby: osoby A i B usiadly naprzeciwko siebie. Odpowiedź to 24, czyli 4!. Moje pytanie to czemu nie bierzemy pod uwagę tego, że osoby naprzeciwko siebie moga zamienić się miejscami, tym samym zmieniając swoich sąsiadów.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Na ile sposobów można usiąść(...)

Post autor: PoweredDragon »

Co nas interesują sąsiedzi?

A i B czyli 2 z 6 osób mogą siedzieć na dokładnie jeden sposób. Pozostałe 4 osoby rozsadzasz na pozostałych miejscach:

Pierwsza ma cztery sposoby na rozsadzenie
Druga trzy
Trzecia dwa
Czwarta jeden

Z tego wynika, że mamy \(\displaystyle{ 1 \cdot 4 \cdot 3 \cdot 2 \cdot 1 = 4!}\) sposobów, na które możemy te osoby rozsadzić.

Jeśli zamienisz osoby na przeciwko, to będą miały innych sąsiadów, ale weź pod uwagę, że wśród tych 24 ułożeń ci sąsiedzi już są policzeni jako sąsiedzi tej osoby po zamianie miejsc
ODPOWIEDZ