szansa na trzy te same karty

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
strefa61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 12 gru 2013, o 22:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 77 razy

szansa na trzy te same karty

Post autor: strefa61 »

witam, dla tych co znają zasady texas hold'em od razu pytanie: jaka jest szansa, że flop będzie trójką przy założeniu, że ja nie trzymam pary, dla tych co nie znają: mam 2 karty (różne figury) i jaka jest szansa, że wyciągne 3 karty tej samej figury?
ja to licze tak ale nei zgadza się z tym co widze na jedynej stronie na jakiej znalazłem taką informacje:
jako, że mam 2 karty, zostaje w tali 50 a więc wszystki możliwe trzy karty do wylosowania: \(\displaystyle{ {50\choose 3}=19600}\)
mamy w tali po cztery karty z jedenastu figur, których ja nie trzymam więc ich kombinacje:
\(\displaystyle{ {4\choose 3} \cdot11}\) oraz z figur, które mam na ręce mam dwie dodatkowe opcje to daje:
\(\displaystyle{ 2+{4\choose 3}\cdot 11=46}\)
no więc: \(\displaystyle{ \frac{46}{19600} \approx 0,0023 \%}\)
a powinno być prawie 2 razy więcej, gdzie mam błąd?
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

szansa na trzy te same karty

Post autor: Medea 2 »

Figura to np. dwójka albo król, a kolor to u Ciebie karta?

Jeśli tak, to są możliwe dwa scenariusze: albo wyciągasz coś pasującego do jednej z dwóch już posiadanych kart, albo coś innego. Załóżmy, że masz asa i króla. Jeżeli chcesz wyciągnąć trzy figury, które nie są asem i nie są królem, to opcji jest \(\displaystyle{ 11 \cdot {4 \choose 3}}\), czyli 44. Jeżeli chcesz wyciągnąć trzy asy lub trzy króle, to możesz to zrobić na dwa sposoby.

(po napisaniu tego zrozumiałam, że dostaliśmy ten sam wynik) Z jaką stroną porównujesz?
strefa61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 12 gru 2013, o 22:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 77 razy

szansa na trzy te same karty

Post autor: strefa61 »

... rum-2.html
"szans wyłożenia trzech takich samych figur na flopie" \(\displaystyle{ 0.004 \%}\)
ODPOWIEDZ