Ilość krawędzi w grafie na podstawie stopni wierzchołków

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
TrzyRazyCztery
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 24 maja 2014, o 17:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wro
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 1 raz

Ilość krawędzi w grafie na podstawie stopni wierzchołków

Post autor: TrzyRazyCztery »

Witam, potrzebuje udowodnić że w grafie planarnym o liczbie wierzchołków większej od 3 conajmniej 3 wierzchołki są stopnia co najwyżej 5. Pomysł na jaki wpadłem to założenie że tak nie jest i pokazanie że jeśli mam graf w którym \(\displaystyle{ n - 2}\) wierzchołków ma stopien conajmniej 6 nie bedzie on spełniał tw eulera czyli że suma krawędzi \(\displaystyle{ \le 3 \dot \left| V\right| - 6}\).
Co moge stwierdzic na podstawie tego że \(\displaystyle{ n - 2}\) wierzchołki ma stopnie co najmniej \(\displaystyle{ 6}\)? Wydaje mi sie że taki graf bedzie miał conajmniej \(\displaystyle{ (n-2) \dot 6 + (n-2)}\) ale nie wiem za bardzo jak to pokazac
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1596
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 247 razy

Ilość krawędzi w grafie na podstawie stopni wierzchołków

Post autor: Gouranga »

jeśli graf ma być planarny, to nie może zawierać w sobie ani \(\displaystyle{ k_5}\) ani \(\displaystyle{ k_{3,3}}\), spróbuj wykazać nie wprost, że nie spełniając warunków zadania co najmniej jedno z nich wystąpi jako podgraf
TrzyRazyCztery
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 24 maja 2014, o 17:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wro
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 1 raz

Ilość krawędzi w grafie na podstawie stopni wierzchołków

Post autor: TrzyRazyCztery »

podrzucisz jakąś podpowiedz? bo kompletnie nie wiem jak sie do tego zabrac zeby pokazac ze jest tam któryś z tych grafów
ODPOWIEDZ