Permutacja różańcowa

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Arteliar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2015, o 19:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Permutacja różańcowa

Post autor: Arteliar »

Hej!
Mam pytanie. Co to jest permutacja różańcowa?! Jestem na informatyce i trafiłem projekt do zrobienia generowania właśnie tej permutacji. Tylko problem jest tego typu, że nie mogę nic sensownego znaleźć :/
Mam takie zdanie w poleceniu:
Permutacją różańcową nazywamy \(\displaystyle{ \frac{1}{2}(n-1)!}\) różnych po uwzględnieniu obrotów i odbić symetrycznych sposobów rozmieszczenia elementów zbioru \(\displaystyle{ \{1,2,...,n\}}\) na obwodzie koła.

Więc proszę o pomoc bo projekt trzeba zrobić, a nie mogę znaleźć żadnych przydatnych materiałów jak dokładnie zachowuje się ta permutacja różańcowa
Ostatnio zmieniony 26 sty 2015, o 18:53 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
Everard
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 166
Rejestracja: 11 lip 2007, o 22:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Pomógł: 49 razy

Permutacja różańcowa

Post autor: Everard »

Wyobraź sobie że Twoje elementy \(\displaystyle{ 1,2,...,n}\) są rozmieszczone na okręgu - jak koraliki na różańcu. Wtedy nie chcesz rozróżniać permutacji które różnią się wyłącznie przesunięciem każdego koralika o \(\displaystyle{ 1}\) (czyli: różniących się obrotem okręgu), albo tych które różnią się tylko odbiciem symetrycznym różańca.

Wszystkich obrotów i odbić jest \(\displaystyle{ 2n}\). Zatem wszystkich permutacji które różnią się "czymś więcej" jest \(\displaystyle{ \frac{n!}{2n}=\frac12 (n-1)!}\).
ODPOWIEDZ