Rekurencja, delta mniejsza od zera

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
combinev2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 6 sty 2015, o 14:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Rekurencja, delta mniejsza od zera

Post autor: combinev2 »

Witam, czy dobrze rozwiązałem zadanie? Jbc to jestem w trakcie nauki liczb zespolonych.

\(\displaystyle{ a_{0} = 0, a_{1} = 1, a _{n} = -a _{n-1} - a _{n-2}}\)

Równanie charakterystyczne:

\(\displaystyle{ x^{2} + x + 1 = 0}\)

\(\displaystyle{ \Delta = -3}\)

\(\displaystyle{ \sqrt{\Delta} = \sqrt{-3} = \sqrt{ \left( -1 \right) \cdot 3} = \sqrt{3}i}\)


\(\displaystyle{ x_{1} = \frac{-1 + \sqrt{3}i }{2} = - \frac{1}{2} + \frac{ \sqrt{3} }{2}i}\)

\(\displaystyle{ x_{2} = \frac{-1 - \sqrt{3}i }{2} = - \frac{1}{2} - \frac{ \sqrt{3} }{2}i}\)

Podstawiam pod wzór:

\(\displaystyle{ a_{n} = A \cdot \left( - \frac{1}{2} + \frac{ \sqrt{3} }{2}i \right) ^{n} + B \cdot \left( - \frac{1}{2} - \frac{ \sqrt{3} }{2}i \right) ^{n}}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases} a_{0} = A + B \\ a_{1} = A \cdot \left( - \frac{1}{2} + \frac{ \sqrt{3} }{2}i \right) + B \cdot \left( - \frac{1}{2} - \frac{ \sqrt{3} }{2}i \right) \end{cases}}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases} 0 = A + B \\ 1 = \frac{A}{2} + \frac{ A\sqrt{3} }{2}i - \frac{B}{2} - \frac{ B\sqrt{3} }{2}i \end{cases}}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases} 0 = A + B \\ 2 = A + A\sqrt{3}i - B - B \sqrt{3}i \end{cases}}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases} 0 = A + B \\ 2 = \sqrt{3}i \left( A-B \right) -A-B \end{cases}}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases} 0 = A + B \\ 2 = \sqrt{3}i \left( A-B \right) \end{cases}}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases} 0 = A + B \\ \frac{2}{\sqrt{3}i} = A-B \end{cases}}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases} 0 = A + B \\ \frac{2\sqrt{3}}{3i} = A-B \end{cases}}\)

\(\displaystyle{ A = \frac{ \sqrt{3} }{3i}}\), \(\displaystyle{ B = - \frac{ \sqrt{3} }{3i}}\)

Rozwiązanie:

\(\displaystyle{ a_{n} = \left( \frac{ \sqrt{3} }{3i} \right) \cdot \left( - \frac{1}{2} + \frac{ \sqrt{3} }{2}i \right) ^{n} + \left( - \frac{ \sqrt{3} }{3i} \right) \cdot \left( - \frac{1}{2} - \frac{ \sqrt{3} }{2}i \right) ^{n}}\)

Czuje, że jest źle na 100%, ponieważ jest to moje pierwsze podejście do rozwiązania równania rekurencyjnego przy delcie mniejszej od 0.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2015, o 20:09 przez yorgin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot. Skalowanie nawiasów. \Delta - wyróżnik.
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Rekurencja, delta mniejsza od zera

Post autor: Mariusz M »

Możesz jeszcze przejść na postać trygonometryczną i powymnażać to co dostałeś

\(\displaystyle{ \begin{cases} 0 = A + B \\ 1 = \frac{A}{2} + \frac{ A\sqrt{3} }{2}i - \frac{B}{2} - \frac{ B\sqrt{3} }{2}i \end{cases}}\)

Z minusa zrobił ci się plus
combinev2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 6 sty 2015, o 14:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Rekurencja, delta mniejsza od zera

Post autor: combinev2 »

Mój błąd... nie zwróciłem uwagi na to. Ale jeśli ogólnie sposób rozwiązywania jest dobry to już jest jakiś tam krok na przód

Spróbuję poprawić te równanie jak najszybciej
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Rekurencja, delta mniejsza od zera

Post autor: Mariusz M »

Można tak rozwiązywać choć ja rozwiązywałbym inaczej
Metoda z równaniem charakterystycznym tylko z pozoru wydaje się łatwa
Odpowiedz sobie na pytanie co gdyby pierwiastek był wielokrotny
Jak znajdowałbyś rozwiązanie szczególne równania niejednorodnego gdyby takowe się pojawiło
ODPOWIEDZ