Na ile sposobow mozemy ulozyc 14 ksiazek na 3 polkach

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Pasikonik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 8 maja 2012, o 21:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pasikoniowice
Podziękował: 3 razy

Na ile sposobow mozemy ulozyc 14 ksiazek na 3 polkach

Post autor: Pasikonik »

eTrapez pisze:14 książek ustawiamy na 3 regałach. Ile jest możliwych takich rozmieszczeń?
Zadanie pochodzi z kursu eTrapez i nie jestem pewien czy w odpowiedziach podana jest prawidlowa odpowiedz.

W odpowiedziach jest podany wynik: \(\displaystyle{ 3 ^{11}}\)
Podczas gdy wydaje mi sie, iz powinno byc: \(\displaystyle{ 3 ^{14}}\)

Kazda z ksiazek mozna postawic na 1 z 3 polek, wiec: \(\displaystyle{ 3 * 3 * 3... = 3 ^{14}}\)

Nawet jesli zalozyc, ze polki sa nierozroznialne, to wtedy wynik trzebaby podzielic przez \(\displaystyle{ 3!}\) ; czy cos mi umyka, czy w odp. faktycznie jest blad?

Z gory dziekuje.
Everard
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 166
Rejestracja: 11 lip 2007, o 22:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Pomógł: 49 razy

Na ile sposobow mozemy ulozyc 14 ksiazek na 3 polkach

Post autor: Everard »

Po pierwsze wszystko wskazuje na to że w zadaniu książki są nierozróżnialne (rozmieszczenie \(\displaystyle{ 14}\) książek na jednej półce to już \(\displaystyle{ 14!}\) możliwości! No cóż). Po drugie, możliwość by \(\displaystyle{ 3^{11}}\) bylo odpowiedzią jest wtedy gdy założymy dodatkowo że na każdym regale musi się znaleźć przynajmniej jedna książka.

Tak czy siak zadanie napisane bardzo niechlujnie.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5750
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Na ile sposobow mozemy ulozyc 14 ksiazek na 3 polkach

Post autor: arek1357 »

Odpowiedź \(\displaystyle{ 3^{11}}\) jest niewątpliwie zła w zadaniu nie ma dodatkowych warunków czy jakaś książka musi być na półce czy nie, a poza tym książka jest obiektem nierozróżnialnym jedynie dla analfabety raczej bo dla mnie jest bardzo istotne czy czytam Pana Samochodzika czy Winnetou!
Jedyna dobra odpowiedź według mnie to \(\displaystyle{ 3^{14}}\)
A co do sformułowania zadania to masz rację Everard, że jest bardzo niechlujnie!!!
ODPOWIEDZ