Ile palindromow liczbowych?

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
agaxxxl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 cze 2007, o 22:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: worms

Ile palindromow liczbowych?

Post autor: agaxxxl »

Mam maly problem, moze moglby mi ktos cos poradzic? Z gory serdeczne dziekuje.
W jaki sposob mozna obliczyc ilosc palindromow liczbowych skladajacych sie z :
-trzech cyfr
-osmiu cyfr
Ile palindromow liczbowych mozna stworzyc z osmiu cyfr jezeli zadna z cyfr nie moze wystapic podwojnie?
Jaki jest ogolny wzor do obliczenia dowolnej liczby n palindromow liczbowych przy dowolnej ilosci cyfr?
Jak sie to oblicza, wiem ze palindromow liczbowych skladajacych sie z trzech cyfr jest 90 ale jak to wyjasnic?


Aga
asuc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 kwie 2007, o 21:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa
Pomógł: 2 razy

Ile palindromow liczbowych?

Post autor: asuc »

Wydaje mi się, że odpowiedź jest następująca: ilość palindromów o k-cyfrach spośród n cyfr:
\(\displaystyle{ n^{[k/2]}-n^{[k/2]-1}}\), gdzie [] - to funkcja "sufit" czyli najbliższa liczba całkowita większa od ...
\(\displaystyle{ n^{[k/2]}}\) oznacza ilość wszystkich możliwych ustawień (wariacje z powtorzeniami)10 cyfr na połowie miejsc (bo druga połowa jest odzwierciedleniem -jedna taka możliwość),w przypadku nieparzystej liczby miejsc należy wziąć o jedno miejsce więcej niż zostaje, stad funkcja sufit.
odjęty czynnik to liczba tych palindromow ktore zaczynają sie od 0
agaxxxl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 cze 2007, o 22:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: worms

Ile palindromow liczbowych?

Post autor: agaxxxl »

https://matematyka.pl/images/smiles/icon_rolleyes.gif
Bardzo dziekuje, chyba dobry pomysl.A jak bedzie to wykladalo na praktycznym przykladzie powiedzmy na osmio cyfrowym palindromie?Moze jest jeszcze inna mozliwosc wyliczenia tego?
Dziekuje
Aga
asuc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 kwie 2007, o 21:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa
Pomógł: 2 razy

Ile palindromow liczbowych?

Post autor: asuc »

na ośmiocyfrowym palindromie wyniki wynosić będzie \(\displaystyle{ 10^{4} - 10^{3}}\).
\(\displaystyle{ 10^{4}}\) oznacza wszystkie możliwości ustawień 4 cyfr (wybieranych spośród 10, z powtórzeniami) jest to równoznaczne z palindromem 8 znakowym , bo zauważ, że palindrom zbudowany jest wg wzoru abcddcba, więć druga połowa jest ściśle określona, jest powtórzeniem pierwszej. \(\displaystyle{ 10^{3}}\)oznacza wszystkie te ciągi, które mają jako pierwszy wyraz 0, czyli 0abc, ponieważ tylko a, b ,c możemy wybrać dowolnie dlatego rozpatrujemy ciągi 3-wyrazowe(oczywiście z powtórzeniami ), tak naprawdę odejmujemy wsztystkie palindromy typu 0abccba0. To jest najprostszy moim zdaniem sposób rozwiązania i wynika tylko i wyłącznie z zastosowania prostej kombinatoryki (na poziomie szkoły średniej) - prościej się nie da.
ODPOWIEDZ