Element największy zbioru (Twierdzenie Ore)

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
lgtco99
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 4 gru 2014, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Element największy zbioru (Twierdzenie Ore)

Post autor: lgtco99 »

Czy aby udowodnić nieistnienie zbioru skończonego wystarczy udowodnić, że jego element największy nie istnieje? Opieram na tym dowód Twierdzenia Orego i nie wiem czy jest to poprawny sposób.
Ostatnio zmieniony 4 gru 2014, o 21:39 przez lgtco99, łącznie zmieniany 2 razy.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Element największy zbioru

Post autor: a4karo »

Zbiór \(\displaystyle{ \{1,2,3\}}\) jest skończony, więc nie udowodnisz nieistnienia zbioru skończonego.

A tak naprawdę, chodzi Ci pewnie, czy aby pokazać, że zbiór nie jest skończony wystarczy pokazać, że nie ma największego elementu. Odpowiedź: tak
lgtco99
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 4 gru 2014, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Element największy zbioru

Post autor: lgtco99 »

A robiąc to np. tak?:

Zakładam, że mam zbiór ilości krawędzi grafu n-wierzchołkowego takiego, że dwa dowolne nie sąsiednie wierzchołki x, y spełniają warunek \(\displaystyle{ d(x) + d(y) \le n}\) ale nie mają cyklu Hamiltona. Wybieram największą wartość i udowadniam, że nie spełnia warunków zbioru (posiada cykl Hamiltona). Czy udowadniam w ten sposób, że ten zbiór nie istnieje? Czy nie udowadniam w ten sposób nic i mój tok rozumowania jest błędny?-- 5 gru 2014, o 01:57 --Jeżeli w ten sposób udowadniam, że zbiór ten nie jest skończony, a nieskończony być nie może, to oznacza, że nie istnieje?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Element największy zbioru (Twierdzenie Ore)

Post autor: a4karo »

Jeżeli w ten sposób udowadniam, że zbiór ten nie jest skończony, a nieskończony być nie może, to oznacza, że nie istnieje?
Tak, to jest prawda.

Natomiast z grafami Ci nie pomogę...
ODPOWIEDZ